O‘zbekistonda “Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni” keng miqyosda nishonlab kelinadi. Bu kun nafaqat jurnalistlar va soha xodimlari, balki ularning ijod mahsulidan bahramand bo‘ladigan ko‘p ming sonli o‘quvchilar, tomoshabinlar va ziyolilar uchun ham ahamiyatli.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining jamiyat boshqaruvi hamda insonlar hayotidagi o‘rni va ahamiyati oshib borayotgan bir paytda, aholining axborot-kommunikatsiya texnologiyalariga oid bilimlarini oshirish, interaaktiv xizmatlardan foydalanish bo‘yicha ko‘nikmalarni shakllantirish, soha yangiliklarini tezkor tarqatishda ommaviy axborot vositalarining o‘rni muhim. Bu yo‘nalishda vazirlik 100 dan ziyod ommaviy axborot vositalari jurnalistlari va xodimlari bilan faol hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Fursatdan foydalanib, televideniye, radio, bosma va elektron nashrlarda faoliyat yuritayotgan barcha hamkor jurnalistlarni bugungi kasb bayramlari bilan tabriklaymiz, oilaviy farovonlik va ijodiy yutuqlar tilaymiz.

В Узбекистане широко отмечается праздник «День работников печати и средств массовой информации». Этот день имеет особое значение не только для журналистов и работников сферы СМИ, но и для широкой аудитории читателей, зрителей и интеллигенции, которые пользуются результатами творчества.
Сегодня ИКТ имеют большое значение в жизни общества, управления и повышении знаний населения. В формировании знаний об использовании интерактивных услуг СМИ также играют большую роль в оперативном распространение новостей сферы. В этой направлении Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан активно сотрудничает с более чем 100 СМИ.
Пользуясь моментом, поздравляем всех журналистов работающих в сфере телевидения, радио, печатных и электронных изданий с профессиональным праздником, желаем семейного счастья и успехов в творчестве.