Bugun Koreyaning Geografiya maʼlumotlari milliy instituti UNICON DUK (Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi Davlat unitar korxonasi) va Toshkent shahridagi Inha universiteti bilan hamkorlikda tashkillashtirilgan «Geoinformatsion maʼlumotlarning infratuzilmasi boʻyicha 4-YevroOsiyo konferensiyasi: (Eurasia SDI) axborot texnologiyalari asosiy vosita sifatida» mavzusida tadbir o‘z ishini boshladi. Konferentsiya O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ko‘magida o‘tkazilmoqda.
“Eurasia SDI” ning maqsadi Koreya Respublikasi va Markaziy Osiyo mamlakatlari oʻrtasidagi hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, shuningdek, YevroOsiyo makonida geoinformatsion maʼlumotlarning mosligini taʼminlash, muvofiqlashtirish va ulardan foydalanish hisoblanadi.
“Eurasia SDI” - maʼmuriy samaradorlik, yangi iqtisodiy qiymatni yaratishdagi axborot infratuzilmasi uchun maʼlumot bilan taʼminlovchi vosita boʻlib, koʻp tarmoqli sanoatni kengaytirish orqali milliy iqtisodiyotning barqaror rivojlanishiga hissa qoʻshadi.
Bu yil konferensiyada 100 nafarga yaqin ishtirokchilar, ular orasida, Koreyadan 20 dan ortiq, MDH va Yevropadan 20 dan ziyod mehmonlar qatnashadilar. Ular tomonidan ikki kun davomida “Oʻzbekistonda AKT rivojlanishining hozirgi holati”, “Oʻzbekistonda Milliy GMT”, “SDI uchun qoʻshma platforma”, “Geoinformatsion maʼlumotlarning rivojlanishidagi texnologik yoʻnalishlar” va boshqa mavzularda taqdimot sessiyalari boʻlib oʻtadi.
Anjuman dasturi turli-tuman mavzulardan iborat. Konferensiya qatnashchilari bo'lgan mamlakatlardan kelgan ma'ruzachilar taxminan 20 ta ma'ruzalar, taqdimot va texnik konsaltinglarni taqdim etadilar.
12 sentabr kuni konferentsiya ishtirokchilarini O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o'rinbosari Olim Umarov qutladi.
Anjumanning birinchi kuni davomida O'zbekistonda geoinformatsion tizimlarni joriy etish bo'yicha ishlar to‘g‘risida so‘zlab berildi. Xususan, "Elektron hukumat" tizimini yaratish dasturini qabul qilishda geoinformatsion tizimga alohida e'tibor berildi. Jumladan, e-hukumat tizimi jismoniy shaxslar va yuridik shaxslar ma'lumotlar bazalari bilan birga Milliy geoaxborot tizimlari (MGAT)ni ishlab chiqish bo‘yicha loyiha, shuningdek, ko'chmas mulk kadastri tizimi ma'lumotlarini o'z ichiga oldi.
Bugungi kunda bizning koreys hamkorlarimiz, xususan, “LG CNS” kompaniyasi tomonidan qo'llab-quvvatlanishi natijasida milliy geografik axborot tizimi platformasi yaratildi va unga 21 ta kadastrlarning joylashtirilishi amalga oshirilmoqda.
Respublikaning elektron xaritalari kosmik suratlar asosida yaratilmoqda. 51 ta doimiy faoliyat yurituvchi sun’iy yo‘ldosh navigatsiyasi global tizimi stansiyasi asosida davlat geodeziya tarmog'i yaratildi. Kadastr ma'lumotlari to'liq inventarizatsiya qilinmoqda va manzillar reyestrlari takomillashtirilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi rahbariyatining qaroriga ko‘ra, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi O'zbekistonda tinch maqsadlar uchun kosmik texnologiyalar ishlab chiqish uchun mas'ul bo'lgan organ sifatida belgilangan.
O'zbekistonlik mutaxassislar oldida ushbu sohada malakali kadrlarni tayyorlash, yerni masofadan turib aniqlashda yo'ldoshlarning ma'lumotlarini qabul qilish uchun yerosti stansiyasini yaratish vazifasi turibdi. Ushbu sohada katta tajribaga ega bo'lgan Fransiya, Germaniya, Hindiston va Rossiya singari davlatlar bilan hamkorlik boshlangan.
Konferensiya doirasida ikki kun mobaynida muhokama qilinadigan ko'plab masalalar bo'yicha davra suhbatlari o'tkaziladi. Dasturiy ta'minot, yo'ldosh aloqalari, uchuvchisiz havo vositalari sohasidagi yetakchi xalqaro kompaniyalar ko'rgazma stendlarini taqdim etadilar.

Сегодня в Ташкенте начала работу 4-я «Евроазиатская конференция по инфраструктуре пространственных данных (Eurasia SDI): Информационные технологии как ключевой инструмент», организованная Национальным институтом географической информации (НГИИ) Республики Корея совместно с ГУП UNICON.UZ и Университетом Инха в г.Ташкенте. Конференция проходит при поддержке Мининфокома.
Целью Eurasia SDI является налаживание сотрудничества между странами Центральной Азии и Республикой Корея в создании, регулировании, использовании, а также обеспечении совместимости геопространственной информации в Евроазиатском пространстве.
Видение Eurasia SDI - это инструмент обеспечения информации для административной эффективности, информационной инфраструктуры для создания новой экономической ценности, способствуя устойчивому развитию национальной экономики посредством активизации многофункциональной отрасли промышленности.
На конференции принимают участие около 100 участников, среди которых более 20 из Кореи и более 20 гостей из стран СНГ и Европы. Ими в течение двух дней будут обсуждаются такие актуальные вопросы как: «Текущий статус развития ИКТ в Узбекистане», «Национальная ГИС в Узбекистане», «Совместная платформа для SDI»,«Технологические тенденции в развитии геопространственных данных» и т.д.
Программа конференции насыщенная и разнообразная. Докладчики из стран –участниц конференции представят около 20 докладов, презентаций и технический консалтинг.
12 сентября участников конференции приветствовал Олим Умаров, первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
В ходе первого дня конференции было рассказано проводимых работах по внедрению геоинформационных систем в Узбекистане. В частности, было отмечено, что при принятии программы по созданию системы «Электронное правительство» геоинформационным система было уделено особое внимание. В частности, в базовые системы электронного правительства наряду с базами данных физических и юридических лиц вошли проекты по созданию национальной геоинформационные системы (NGIS), а также системы данных кадастра недвижимости.
На сегодняшний день, при поддержке наших корейских партнеров, в лице компании LG CNS, создана платформа национальной геоинформационной системы, в которую идет заполнение слоев более 21-го кадастра.
Создаются электронные карты республики на основе космоснимков. Создана государственная геодезическая сеть на основе 51-й постоянно действующей станции глобальной системы спутниковой навигации. Ведется полная инвентаризация кадастровых данных, и совершенствуются адресные реестры.
Согласно решению руководства страны Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана определено как ответственный орган за развитие космических технологии в мирных целях в Узбекистане.
Перед специалистами Узбекистана стоят задачи по подготовке квалифицированных кадров в этой области, создание наземной станции по приему данных со спутников дистанционного зондирования земли. Уже начато сотрудничество с такими странами как Франция, Германия, Индия и Россия, имеющие большой опыт в этой области.
В рамках конференции в течение двух дней пройдут круглые столы по широкому кругу обсуждаемых вопросов. Ведущие международные компании в области программного обеспечения, спутниковой связи, беспилотных летательных аппаратов представили свои выставочные стенды.