O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida 2026-yil davomida amalga oshiriladigan hamkorlikdagi chora-tadbirlar rejasi tasdiqlangan.
Mazkur chora-tadbirlar rejasiga asosan Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati va Bojxona qo‘mitasining Buxoro viloyati bo‘yicha boshqarmasi bilan hamkorlikda ishlar yo‘lga qo‘yilgan. Bojxona qo‘mitasining Buxoro viloyati bo‘yicha boshqarmasi tomonidan radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni olib kirish va ulardan foydalanishning belgilangan qoidalari buzilganligi yuzasidan aniqlangan holatlar boʻyicha daliliy ashyolarni qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yish va olingan daliliy ashyolarni tegishli vakolatli idoralarga to‘plangan hujjatlar bilan birga yuborish belgilangan.
Joriy yilning yanvar oyida Bojxona qo‘mitasining Buxoro viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tadbirlar davomida vaqtincha olib qo‘yilgan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim qilindi. Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga berilgan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazildi va texnik ekspertiza xulosalari Bojxona qo‘mitasining Buxoro viloyati bo‘yicha boshqarmasiga yuborildi.

Радиоэлектронные устройства, незаконно ввезенные в Бухарскую область, прошли техническую экспертизу
В целях обеспечения исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждён план совместных мероприятий, проводимых в течение 2026 года.
В соответствии с планом мероприятий организована совместная работа между Службой электромагнитной совместимости Бухарской области и Управлением Государственного таможенного комитета по Бухарской области. В результате выявлены факты нарушений правил ввоза и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств. В связи с этим принято решение о временном изъятии доказательных материалов и их передаче в соответствующие органы с документами в соответствии с законодательством.
В январе текущего года в ходе мероприятий, проведенных сотрудниками Управления Государственного таможенного комитета по Бухарской области, временно изъятые радиоэлектронные средства были переданы для проведения технической экспертизы в Службу электромагнитной совместимости Бухарской области. После проведения экспертизы, заключение было направлено в Управление Государственного таможенного комитета по Бухарской области.