Ayni vaqtda O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmog‘ida jadal rivojlanish kuzatilmoqda. Mobil va simli telefon aloqa abonentlari soni ham sezilarli ravishda o‘sib bormoqda va hozirda respublikada abonentlar 22 millionni tashkil etadi.
Bunday sharoitda mavjud telefon raqamlari tizimida yetishmovchiliklar bo‘ldi.
Xalqaro elektraloqa uyushmasi tavsiyalariga ko‘ra, bu kabi vaziyatda ko‘p xonali raqamlar tizimiga o‘tish masalaning yechimi bo‘la oladi. Masalan, Xitoyda 11 xonali, AQSH va Yevropaning ko‘plab mamlakatlarida 10 xonali, Rossiyada 7 va 8 xonali telefon raqamlari tizimidan foydalaniladi.
Shunday ekan, ko‘p xonali raqam tizimiga o‘tish telekommunikatsiya tarmoqlari rivojlanishida tabiiy hodisadir.
O‘zbekiston Respublikasida telekommunikatsiya tarmoqlarida raqamlash “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini raqamlash tizimi va rejasi” RH 45-101:2013 boshqaruv hujjatiga muvofiq amalga oshiriladi. Mazkur hujjat dunyo tajribalarini inobatga olgan holda Xalqaro elektraloqa uyushmasi tavsiyalariga ko‘ra ishlab chiqilgan. Unda O‘zbekiston Respublikasining telekommunikatsiya tarmoqlarida 7 xonali raqamdan 9 xonali raqamga o‘tish nazarda tutilgan.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi qanday tayyorgarlik ko‘rdi?
9 xonali raqam tizimiga o‘tishga tayyorgarlik deyarli 10 yil mobaynida olib borildi. Xalqaro tajriba, dunyo standartlari, Xalqaro elektraloqa uyushmasi tavsiyalari sinchiklab o‘rganildi, telekommunikatsiya operatorlari bilan konsultatsiyalar o‘tkazildi.
2013 yilda “O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini raqamlash tizimi va rejasi” RH 45-101:2013 boshqaruv hujjati qabul qilindi. Unda O‘zbekiston Respublikasining telekommunikatsiya tarmoqlarida 8 xonali raqamdan 9 xonali raqamga o‘tish nazarda tutilgan.
2014 yilda o‘tishning birinchi bosqichida, qisqa chaqiruv raqamlarining tezkor chaqiruv xizmatlari (yong‘in qo‘riqlash, militsiya, tez tibbiy yordam, Qutqaruv xizmatining gaz tarmoqlari avariyasi xizmati)ga o‘tishi amalga oshirildi. Bunda ikki xonali 01, 02, 03, 04, 050 raqamlari 101, 102, 103, 104 va 1050 ga o‘tkazildi.
Ikkinchi bosqichda shaharlararo va telefon aloqasining shaharlararo kod raqamlari “8” va “8-10” “0” va “00” kodlariga almashtirildi.
Endilikda 2018 yil oxirigacha uchinchi bosqichni amalga oshirish rejalashtirilgan bo‘lib, bunda 8 xonalidan 9 xonali raqam tizimiga o‘tish kutilmoqda.
Bu qanday amalga oshadi?
Hozirda O‘zbekistonda 5 ta mobil aloqa operatorlari hamda 5 ta simli telefon aloqasi faoliyat ko‘rsatmoqda. Ularni 9 xonali raqamli tizimiga o‘tkazish tasdiqlangan rejaga muvofiq, 20 kun davomida amalga oshiriladi.
Bunda aholini, xususan, OAVlarni xabarador qilishga katta e’tibor qaratilmoqda.
Bundan tashqari, noto‘g‘ri raqam terilganda, bu haqda ogohlantiruvchi va raqamni to‘g‘ri terishni tushuntiruvchi o‘zbek va rus tillaridagi ovozli xabar tizimi ham yo‘lga qo‘yiladi.
9 xonali raqamli tizimga o‘tish nima beradi?
Birinchidan, O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarida raqamlar imkoniyati sezilarli oshadi, bu esa kelgusida telekommunikatsiya tarmoqlarining operator va provayderlarga yangi xizmat turlarini joriy qilishiga sharoit yaratadi.
Ikkinchidan, respublika bo‘ylab raqamlash va tarifikatsiyalashning yagona zonasi bo‘ladi, natijada, shaharlararo telefon aloqasi telekommunikatsiya xizmatlari ko‘rinishi sifatida bo‘lmaydi. Bunda abonentlar shahar ichida ham, boshqa shaharlarga ham qo‘ng‘iroq qilishda bir xil narxda to‘lov qiladi.
Uchinchidan, mahalliy va mobil aloqadan foydalanishda aholiga yanada qulaylik yaratiladi.
To‘rtinchidan, 9 xonali raqamlardan foydalanganda telefon raqam qaysi tarmoqqa tegishli ekanini oson ajratish mumkin bo‘ladi.
9 xonali raqam tizimiga o‘tilgach, nimalar o‘zgarishsiz qoladi?
-tezkor chaqiruv xizmatlari (yong‘in qo‘riqlash, militsiya, tez tibbiy yordam, Qutqaruv xizmatining gaz tarmoqlari avariyasi xizmati) raqamlari o‘zgarmaydi: 101, 102, 103, 104, 1050;
- O‘zbekiston Respublikasi abonentlarining xorijdan qo‘ng‘iroq qilish tartibi. Ushbu tartib avvalgidek qoladi: + 998 AV XXXXXXX, + bu xorij mamlakatidan xalqaro aloqaga chiqish belgisi, 998 O‘zbekiston kodi, AV O‘zbekiston operatori yoki shahari kodi, XXXXXXX esa abonent raqami.
Provayderlar aboyentlari (OOO “EAST TELECOM”, OOO SP “BUZTON”, OOO SP “SARKOR TELEKOM” i OOO “SHARQ TELEKOM”) raqamlari bundan mustasno, ular uchun AV 78 kodi joriy etiladi;
-7 xonali O‘zbekiston abonentlari raqami, shuningdek, mobil va simli telefon aloqa abonentlarining xalqaro formatdagi abonent raqami (998 AV XXXXXXX ili AV XXXXXXX);
-ijtimoiy tarmoqlardagi akkauntlarga ulangan mobil va xalqaro formatdagi raqamlar. Bundagi to‘lov tizimi va boshqa ro‘yxatga olishlar o‘zgarishsiz ishlaydi;
-Vazirliklar, tashkilotlar, xo‘jalik subyektlarining axborot-ma’lumot raqamlariga qisqa (4 xonali) raqamlarni terish tartibi.
Abonenttlar 9 xonali raqamli tizimga o‘tishlari chog‘ida asosiy o‘zgaradigan jihat bu – endi har doim raqamlarni to‘liq terishga to‘g‘ri kelishidir. Ya’ni qo‘ng‘iroq qilmoqchi bo‘lgan kishi raqamni operator va hudud kodi bilan to‘liq terishi kerak. O‘z uyali aloqa vositalariga raqamlarni kodi bilan to‘liq saqlab qo‘ygan abonentlar uchun noqulayliklar bo‘lmaydi.

В настоящее время наблюдается бурное развитие сетей телекоммуникаций, в связи с чем количество абонентов мобильной и фиксированной телефонной связи значительной увеличилось и превысило 22 миллиона.
В данных условиях для дальнейшего увеличения количества абонентов объективно стало не хватать емкости имеющейся семизначной системы телефонной нумерации.
Согласно рекомендаций Международного Союза Электросвязи решением в подобных является переход на систему нумерации с набором большего количества цифр. К примеру, в Китае используется 11 значная, в США и большинстве Европейских стран 10 занчная, в России 7 и 8 значная система телефонной нумерации.
При этом, переход на систему нумерации с набором большего количества цифр является естественным и неизбежным этапом в эволюционном развитии сетей телекоммуникаций.
В Республике Узбекистан нумерация сетей телекоммуникаций осуществляется согласно руководящего документа RH 45-101:2013 «Система и план нумерации сетей телекоммуникаций Узбекистан», разработанного в полном соответствии с Рекомендациями Международного Союза Электросвязи и с учетом мирового опыта. В данном документе предусмотрен переход с семизначной на девятизначную систему нумерации на сетях телекоммуникаций Республики Узбекистан.
Какая подготовительная работа была проведена Минифоком?
Подготовительная работа для перехода на новую, 9-значную систему нумерации проведена в течении почти 10 лет. Был тщательно изучен мировой опыт, мировые стандарты, Рекомендациями Международного Союза Электросвязи, проведены консультации с операторами телекоммуникаций.
По итогам работ в 2013 году был принят руководящий документ RH 45-101:2013 «Система и план нумерации сетей телекоммуникаций Узбекистан», в котором определено поэтапное развитие системы нумерации, в том числе и переход на 9-значную систему.
В 2014 году, на первом этапе, был осуществлен перевод коротких номеров вызова экстренных оперативных служб (пожарной охраны, милиции, скорой медицинской помощи, аварийной службы газовой сети Службы спасения) с двухзначных номеров 01, 02, 03, 04, 050 на номера 101, 102, 103, 104, 1050.
Второй этап включал в себя перевод междугородних и международных кодов телефонной связи с «8» и «8-10» на коды «0» и «00».
Теперь, до конца 2018 года, планируется осуществить третий этап – переход с семизначной на девятизначную систему нумерации.
Как будет осуществляться переход на девятизначную систему нумерации?
В настоящее время в Республике Узбекистан действуют пять операторов мобильной связи и пять операторов фиксированной телефонной связи. перевод их сетей на девятизначную систему нумерации будет осуществляться последовательно, в течении 20 дней, согласно утвержденного плана.
При этом огромное внимание уделяется оповещению населения, в частности, планируется задействовать все каналы информации – средства массовой информации, Интернет, социальные сети, SMS- рассылки и другие.
Вместе с тем, будет введена система голосового оповещения при неправильном наборе номера, с разъяснением на узбекском и русском языках правильного порядка набора.
Что даст переход на девятизначную систему нумерации?
Во-первых, номерная емкость сетей телекоммуникаций Узбекистана существенно расширится, что даст возможность дальнейшего развития и внедрения новых видов услуг операторам и провайдерам сетей телекоммуникаций.
Во-вторых, по всей Республике будет единая зона нумерации и тарификации, в результате чего междугородняя телефонная связь исчезнет как вид услуги телекоммуникаций. При этом, абоненты будут платить одинаковую цену при звонках как внутри своего города, так и в другие города Узбекистана.
В-третьих, создаются удобства населению при использовании местной и мобильной телефонной связи с упрощением набора номера.
В-четвертых, при использовании 9-значных телефонных номеров можно будет легко определить, к какой сети относится телефонный номер.
После перехода на 9-значную систему нумерации останутся неизменными:
- порядок вызова экстренных оперативных служб (пожарной охраны, милиции, скорой медицинской помощи, аварийной службы газовой сети, службы спасения) по номерам 101, 102, 103, 104, 1050;
- порядок набора из-за рубежа номеров абонентов Республики Узбекистан. Данный порядок останется прежним: + 998 АВ ХХХХХХХ, где + префикс выхода на международную связь зарубежной страны, 998 код Узбекистана, АВ код города или оператора Узбекистана, ХХХХХХХ номер абонента. Исключение составляют номера абонентов провайдеров (ООО «EAST TELECOM», ООО СП «BUZTON», ООО СП «SARKOR TELEKOM» и OOO «SHARQ TELEKOM»), для которых внедряется код АВ 78;
- семизначный абонентский номер абонентов Узбекистана, а также абонентский номер в международном формате (998 АВ ХХХХХХХ или АВ ХХХХХХХ) мобильных и фиксированных абонентов Узбекистана. Исключение составляют номера абонентов провайдеров (ООО «EAST TELECOM», ООО СП «BUZTON», ООО СП «SARKOR TELEKOM» и OOO «SHARQ TELEKOM»), для которых внедряется код АВ 78;
- привязанные к мобильным номерам в международном формате аккаунты социальных сетей, платежные системы и другие регистрации продолжат работать без изменений;
- порядок набора коротких (4-значных) номеров информационно-справочных служб министерств, ведомств, хозяйствующих субъектов.
По сути, для абонентов при переходе на 9-значную систему нумерации основным изменением станет то, что номера придется набирать всегда полностью, с кодом оператора или региона. В связи с чем абоненты, сохранившие в своих телефонах номера в полном виде с кодами, не почувствуют особого дискомфорта.