5 iyul kuni Vazirlar Mahkamasining “ICTWEEK Uzbekistan” axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori qabul qilindi.
AKT Haftaligi O‘zbekistonda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, axborot xavfsizligi va dasturiy mahsulotlar bozori rivojlanishini rag‘batlantirish, “Elektron hukumat” tizimini joriy etish natijasida yuzaga kelgan ustunlik va imkoniyatlar, yutuqlarni namoyish etish, erishilgan amaliy natijalarni muhokama qilish hamda xalqaro hamkorlikni kengaytirish maqsadida o‘tkaziladi.
Qarorga ko‘ra, davlat va boshqaruv organlari, joylardagi ijro hokimiyati organlariga AKT Haftaligi doirasida belgilangan tartibda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi mahalliy kompaniyalar – AKT Haftaligi ishtirokchilari bilan axborot tizimlari, resurslari, ma’lumotlar bazasi va boshqa dasturiy mahsulotlar sotib olish va xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha tender (tanlov) savdolarini o‘tkazmasdan turib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar imzolashga ruxsat berilgan.
Bir oy muddat ichida AKT Haftaligi doirasida tuziladigan shartnomalar reyesrini ro‘yxatga olish va yuritish tartibini o‘z ichiga olgan qoida tasdiqlanadi.
ICTWEEK Uzbekistan 2017 axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi 18-22 sentyabr kunlari o‘tkaziladi. Ushbu haftalik odatdagidek bir qator ixtisoslashtirilgan tadbirlarni yagona formatda birlashtiradi.

5 июля Кабинет Министров Узбекистана издал постановление "О мерах по организации и проведению недели информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK Uzbekistan".
Ежегодное мероприятие организуется с целью стимулирования развития ИКТ, информационной безопасности и рынка программных продуктов, демонстрации достижений, возможностей и преимуществ, полученных от внедрения системы электронного правительства, а также обсуждения достигнутых результатов, тенденций развития сферы и расширения международного сотрудничества.
Постановлением предусмотрено решение организационных вопросов ежегодного проведения мероприятий Недели ИКТ, а также предоставлено право органам государственного и хозяйственного управления, органам исполнительной власти на местах в рамках Недели ИКТ, в порядке исключения, заключать прямые договоры с отечественными компаниями в сфере информационно-коммуникационных технологий – участниками Недели ИКТ на приобретение, разработку и оказание услуг по созданию информационных систем, ресурсов, баз данных и иных программных продуктов без проведения тендерных (конкурсных) торгов.
Со стороны Мининфоком в течении месяца будет утверждено положение, предусматривающее порядок регистрации и ведения реестра договоров, заключенных в рамках Недели ИКТ.
ICTWEEK Uzbekistan 2017 пройдет с 18 по 22 сентября. Это событие традиционно объединит ряд специализированных мероприятий в единый формат.