Bugun O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxadjaev Afg'oniston kommunikatsiya va axborot texnologiyalari vaziri Shaxzod Gul Aryobini qabul qildi. Shuningdek, uchrashuvda «Afg'on Telekom» kompaniyasi rahbari Ajmal Ayan ham ishtirok etdi.
Telekommunikatsiya va axborot texnologiyalari sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish, jumladan yuqori tezlikdagi tranzit aloqa kanallarini tashkil qilish, ikki davlat tarmoq operatorlari o'rtasidagi xalqaro telefon trafik sig'imini kattalashtirish, xalqaro internet tarmog'iga yuqori tezlikda ulanishni tashkil qilish, AKT sohasida kadrlar tayyorlash kabi yangi yo'nalishlarda loyihalarni amalga oshirish masalalari uchrashuvning diqqat-markazida bo'ldi.
Qayd etilganidek, ushbu loyihalar nafaqat aloqa sohasi o'rtasidagi, balki boshqa yo'nalishlarda ham mintaqaviy hamkorlikning ham kengayishiga xizmat qiladi. Mazkur uchrashuv yakuni yuzasidan tomonlar istiqboldagi hamkorlik bo'yicha zarur me'yoriy hujjatlarni imzolashga kelishib oldilar.

Сегодня состоялась встреча министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Азима Ахмедхаджаева с министром коммуникаций и информационных технологий Исламской Республики Афганистан Шахзадом Гул Арьёби. В ней также принял участие Генеральный директор компании «Афган Телеком» Ажмал Аян.
В ходе состоявшейся беседы рассмотрены перспективы расширения двусторонних отношений в сфере телекоммуникаций и информационных технологий по таким направлениям, как организация высокоскоростных транзитных каналов связи, увеличение объемов международного телефонного трафика между сетями операторов связи двух стран, организация высокоскоростного доступа в международную сеть интернет, подготовка кадров в сфере ИКТ и др.
Стороны подчеркнули, что расширение взаимодействия в области телекоммуникаций и информационных технологий позволит укрепить региональное сотрудничество. По итогам переговоров, стороны договорились определить перспективные направления дальнейшего сотрудничества, а также проработать вопрос подписания соответствующих двусторонних документов.