Ibrat Obidov, Nig‘matjon Anvarov, To‘lqinjon Isoqov, Malika Jo‘rayeva, Jamoliddinxo‘ja Odilxo‘jayev, Dostonxon Ozodxo‘jayev, Ilhom Rahimov, Abdul Jamol Salim, Iroda O‘lmasboyeva va Darxonbek Mamataliyevlar Koreya Respublikasidagi Inha universitetining Yozgi maktabida bepul ishtirok etdilar.
Qayd etamiz, Yozgi maktabning 10 nafaridan 9 nafari 2017 yilning fevral-aprel oylarida universitetda o‘tkazilgan ichki tanlovlarda g‘olib chiqishdi. Darxonbek Mamataliyev Toshkent shahridagi Inha universitetidagi faol ishtiroki hamda CodeCraft kursining rivojlanishiga qo‘shgan hissasi uchun Koreyadagi Yozgi maktabda ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi. Shu bilan birga, besh nafar IUT talabalari esa Yozgi maktabda o‘zlari ishtirok etdilar.
O‘zbekistonlik talabalardan tashqari Koreya Respublikasidagi Inha universitetida Indoneziya, Buyuk Britaniya, Malayziya, Fransiya, Germaniya, Xitoy, Italiya, Rossiya, Qozog‘iston va boshqa mamlakat vakillari ishtirok etdilar.
Iroda O‘lmasboyeva shunday dedi: “Yozgi maktabda 16 ta mamlakatdan ziyod talabalar ishtirok etganligi tufayli, biz nafakat Janubiy Koreya, balki Xitoy, Indoneziya, Malayziya, Fransiya va boshqa mamlakatlar madaniyati bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldik”.
“Ular bilan do‘stlashganimizdan so‘ng esa, ularning urf-odatlari haqida ma’lumot oldik. Yozgi maktab yakunlariga ko‘ra, biz esdalik sovg‘alari va elektron manzillarimiz bilan almashdik, hozirda ular bilan doimiy aloqada bo‘lib turibmiz”.
IUT talabalari tashrif davomida Koreya Respublikasidagi Inha universiteti kampusi va talabalarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdilar.
Yozgi maktabda talabalar “Koreys tili”, “Siyosat va Sharqiy Osiyoning xalqaro munosabatlari”, “Koreya va uning madaniyati”, “Koreyada biznes va iqtisodiyot”, “Kelajakning yangi texnologiyalari” va boshqa shu kabi kurslarda ishtirok etdilar.
Dostonxon Ozodxo‘jayev shunday dedi: «Koreya Respublikasidagi Inha universiteti Yozgi maktabida biz Koreya madaniyati va urf-odatlari bilan tanishish bilan birga, bizning asosiy sohamiz bo‘lgan axborot texnologiyalari yangiliklari bilan ham tanishdik».
“Uch hafta davomida biz “Modern Technologies for the Future” kurslarida ishtirok etdik. Kurs davomida biz axborot texnologiyalari olamidan yangi narsalarni o‘rgandik va turli sohalarga oid innovatsiyalar bilan tanishdik. Aminmanki, biz egallagan tajriba kelajakdagi faoliyatimizda aks qotadi”, - qo‘shimcha qildi u.
“Kurs davomida biz nafaqat ma’ruzalar tingladik, balki turli laboratoriyalarga tashrif buyurdik va u yerda Koreya Respublikasidagi Inha universiteti muhandislari amalga oshirayotgan loyihalar bilan tanishdik”, - dedi Ozodxo‘jayev.
“Shu bilan birga, biz koreys tili kurslarida ishtirok etdik va koreys tilida o‘qish va yozishni o‘rgandik. Menga Yozgi maktab juda yoqdi va men o‘zim uchun yangi narsalarni bilib oldim”, - dedi IUT talabasi.
O‘zbekistonlik yoshlar yozgi maktab davomida bir necha laboratoriyalarda, jumladan 3D printing va suvni qayta ishlash laboratoriyalarida bo‘ldilar va ularning faoliyati bilan tanishdilar.
“Menga biz borgan laboratoriyalar juda yoqdi. Bizga 3D printerlarni va ularning ishlashlarini namoyish etdilar, jumladan oddiy polimerlardan san’at mahsulotlarini ishlab chiqarishni. 3D printer uchun deyarli hech narsa kerak emas – internetdan kerakli nushani ko‘chirasiz va chop etish tugmasini bosasiz, xolos. Men shunday 3D printer uyimda bo‘lishini istar edim”, - dedi Jamoliddinxo‘ja Odilxo‘jayev.

Группа студентов Университета Инха в г. Ташкенте (IUT) с 17 июля по 4 августа 2017 года приняли участие в летней школе Университета Инха в Республике Корея.
Ибрат Абидов, Нигматжон Анваров, Тулкинжон Исаков, Малика Жураева, Джамолиддинхужа Одилхуджаев, Достонхон Озодхуджаев, Илхом Рахимов, Абдул Жамол Салим, Ирода Улмасбаева и Дархонбек Маматалиев получили возможность принять участие в летней школе в Республике Корея бесплатно.
Отметим, что 9 из 10 участников летней школы были выбраны по результатам внутренних конкурсов, которые прошли в феврале-апреле 2017 года. Дархонбек Маматалиев получил шанс принять участие в летней школе Университета Инха за свой вклад в реализации ряда проектов IUT, включая курсов CodeCraft. Дополнительно пять студентов IUT приняли участие в летней школе.
Кроме студентов из Узбекистана в летней школе Университета Инха в Республике Корея приняли участие молодые люди из Индонезии, Великобритании, Малайзии, Франции, Германии, Китая, Италии, России, Казахстана и т.д.
Ирода Улмасбаева отметила: «Благодаря тому, что в данной программе участвовали студенты из более чем 16 стран, мы ознакомились не только с культурой самой Кореи, но также и с культурами таких стран как Китай, Индонезия, Малайзия, Франция, Германия и другие».
«Более того, подружившись с ними мы узнали более тонкие подробности их традиций и обычай. В конце программы мы обменялись сувенирами и контактами и до сих пор поддерживаем связь», — отметила она.
В ходе визита студенты IUT ознакомились кампусом Университета Инха в Республике Корея и созданными условиями для студентов.
В ходе летней школы студенты из Узбекистана приняли участие в таких курсах как «Корейский язык», «Политика и международные отношения Восточной Азии», «Корея и ее культура», «Экономика и бизнес в Корее», «Новые технологии будущего», и т.д.
Достонхон Озодхуджаев прокомментировал: «В ходе программы летней школы Инха в Южной Корее, нам была предоставлена возможность не только ознакомиться с культурой и традициями Кореи, но и изучить для себя что-то новое в сфере информационных технологий, которая является нашей основной сферой».
«Так в течении 3 недель мы посещали курс, который назывался Modern Technologies for the Future. В рамках этого курса мы узнали много нового из мира информационных технологий, ознакомились с инновациями в самых различных сферах нашей жизни и получили бесценный опыт, который обязательно пригодится для нас в будущем», — сказал он.
«В ходе этого курса мы не только слушали лекции, но также посещали различные лаборатории, где нам показывали реальные разработки инженеров университета Инха в Южной Корее», — отметил Озодхуджаев.
«Кроме того, мы также посещали курсы корейского языка и за время летней школы мы постигли ее основы. Научились читать и писать на корейском. Мне очень понравилось быть участником летней школы Инха, потому что в ходе неё я узнал много нового для себя», — добавил студент IUT.
Также представители Узбекистана посетили несколько лабораторий, включая лаборатории 3D принтинга и обработки воды, и ознакомились их работой.
«Мне очень понравились лаборатории куда мы ходили. Там нам показали несколько 3-Д принтеров и то, как они работают. Как из простых полимеров получаются произведение искусства. Удивил тот факт, для 3-Д принтинга почти ничего не нужно — необходимо просто скачать макет с интернета и нажать на кнопку «Печать». Мне бы тоже хотелось иметь дома такой 3-Д принтер», — отметил Джамолиддинхужа Одилхуджаев.