Bu shartnomaning maqsadi O'zbekiston iqtisodiyoti sohalari uchun axborot-kommunikatsiya texnologiyalari tarmog‘ida kadrlar tayyorlash sohasida o'zaro manfaatli shartlar asosida aloqalarni va hamkorlikni kengaytirishga intilish hisoblanadi.
Qo‘shma fakultet bitiruvchilariga TATU va BDIRU tomonidan ikkita diplom topshiriladi. Shuningdek, bitiruvchilar TATU va BDIRU da magistraturada o‘qishni davom ettirishlari, magistrlik dissertatsiyasini himoya qilishlari hamda “magistr” akademik darajasini olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Shartnomaga ko'ra, qo‘shma fakulteti mutaxassislarini tayyorlash - BDIRU tomonidan joriy etilayotgan Belarus Respublikasida belgilangan ta'lim yo'nalishlari bo'yicha rus tilida olib boriladi va joriy qilinadi:
- "Axborot texnologiyalarining dasturiy ta'minoti";
- "Dasturlashtirilgan mobil tizimlar";
- "Sun'iy aql".
Qo‘shma fakultetda ta’lim o'qishga pul to'lash shartlari asosida ishlab chiqilgan va TATU bilan kelishilgan o'quv rejalari va dasturlariga muvofiq ikki bosqichda joriy qilinadi. Birinchi bosqich TATUda 2 yil davomida O'zbekiston Respublikasi hududida amalga oshiriladi va talabalarni birinchi va ikkinchi bosqichlarda ta’lim olishlarini o'z ichiga oladi. Ta’limning ikkinchi bosqichi Belarus Respublikasi hududida 2 yil davomida olib boriladi, hamda talabalarni uchinchi va to‘rtinchi bosqichda bilim olishlarini nazarda tutib, tegishli mutaxassislik darajasi berilishini o'z ichiga oladi.

Сегодня, в рамках официального визита Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко в нашу страну, подписан договор между Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий (ТУИТ) и Белорусским государственным университетом информатики и радиоэлектроники (БГУИР) о создании совместного факультета информационных технологий.
Целью этого договора стало намерение расширить связи и сотрудничество на взаимовыгодных условиях в сфере подготовки специалистов в области информационно-коммуникационных технологий для секторов экономики Республики Узбекистан.
Выпускники совместного факультета буду получать двойной диплом (со стороны ТУИТ и со стороны БГУИР) и будут иметь право продолжить обучение в магистратуре БГУИР или ТУИТ с защитой магистерской диссертации и присвоением академической степени «магистр».
Согласно договора, подготовка специалистов на совместном факультете будет осуществляться на русском языке по специальностям и направлениям образования, установленным в Республике Беларусь и реализуемым в БГУИР:
– «Программное обеспечение информационных технологий»;
– «Программируемые мобильные системы»;
– «Искусственный интеллект».
Обучение в Совместном факультете будет организовано на платной основе в два этапа в соответствии с учебными планами и программами, которые будут разрабатываться обеими университетами. Так, первый этап (первый и второй курсы) будет проходить в ТУИТ (Узбекистан), а на втором этапе (третий и четвертый курсы) обучение продолжится в БГУИР (Беларусь) с защитой дипломного проекта с присвоением соответствующей квалификации.