O‘zbekiston IT-sohasining yirik an’anaviy voqeasi hisoblangan Haftalik yagona formatdagi qator yo‘nalishlarda tadbirlarni jam qilgani bilan ahamiyatli.
2015 yildan boshlab tadbirlarni tashkil qilishda tatbiq qilib kelingan format joriy yilda tubdan o'zgardi. Yangicha uslub Haftalik tadbirlarining tuzilishini takomillashtirish va samarali tashkil qilish, jumladan ham ishtirokchi va tashrif buyuruvchilar uchun qulaylashtirishni ko'zlaydi.
Xalqaro tajribani tahlil qilish orqali jamiyat hayotiga innovatsiyalarni olib kirish, aholiga qulaylik yaratayotgan texnologiyalarni rivojlantirish, kichik va o‘rta biznes sohasini qo‘llab-quvvatlashda axborot texnologiyalaridan foydalanish tendensiyalarini o‘rganish haftalik bosh maqsadlari qatorida turadi.
Haftalik O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ko'magida ICTNEWS Conferences tomonidan o'tkazilmoqda.
ICTWEEK Uzbekistan 2017 Haftaligi 18 sentabrda Milliy ko'rgazma majmuasining konferens-zalida tashkil qilinadigan IBC (Xalqaro biznes markazi)da o'tadigan matbuot anjumanida rasman e'lon qilinadi.
19 sentabr kuni tashkil qilinayotgan, yalpi majlis sifatida o'tadigan ICTSUMMIT 2017 – axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi bo'yicha sammiti ICTWEEK Uzbekistan 2017 haftaligini ochib beradi. Sammit ishtirokchilari IT-bozorining joriy yilgi holati, istiqboldagi strategik rejalar bilan tanishadilar. Sammitda davlat organlari, aloqa va axborot texnologiyalari sohasi muassasalarining mas'ul rahbarlari, xalqaro ekspert va tahlilchilar, nufuzli IТ-kompaniyalar vakillari qatnashadilar.
ICTEXPO-2017 axborot-kommunikatsiya texnologiyalari ko'rgazmasi Haftalikning muhim anjumanlaridan biri. Unda 100 dan ziyod kompaniyalar eksponatlarini namoyish qilishadi. Buning uchun "O'zekspomarkaz" MKM ning №1-pavil'oni 30 mingdan ziyod tashrif buyuruvchilarni qabul qilishga hozirlangan. Ko'rgazma 19 – 21 sentabr kunlari bo'lib o'tadi.
Bu yil tashkil qilinayotgan ko‘rgazma kichik va o‘rta biznes sohasida faoliyat ko‘rsatuvchi IT-kompaniyalar uchun katta imkoniyatlar eshiklarini ochib beradi. Ishtirokchilarga ko‘rgazma doirasida shartnomalar imzolash huquqi beriladi. Bu esa yangi ishlanma va dasturlarni amalda tatbiq etish, dasturiy ta’minot bozori rivoji uchun ayni muddao. Shuningdek, bu yil ko‘rgazmada ishtirok etuvchi yurtimiz aholisi nafaqat mahalliy, shuningdek jahon IT-sanoatining ilg‘or mahsulotlari bilan ham tanishadilar.
Shuningdek, ko‘rgazma formatiga ko‘ra ham noan’anaviy bo‘ladi. Aniqrog‘i, innovatsion! Ko‘rgazma pavilonlari orasida madaniy-ko‘ngilochar tadbirlar tashkil qilinadi. Jumladan, Cyber Games, startap loyihalar taqdimotlari, «RoboKidz» – robotlar namoyishi, demozona – yangi loyihalar namoyish etiladigan hudud, 3D-zallar, shu bilan birga, interaktiv o‘yinlar uchun bo‘limlar mavjud bo‘ladi.
Internet va texnologiyalar yo'nalishida xalqaro hamda mahalliy natijalar muhokamasiga bag'ishlangan ICTFORUM 2017 Haftalikning yana bir qizg'in voqeasi. Forum 20 – 21 sentabr kunlari muayyan mavzularga, mahorat darslari hamda guruhli muhokamalarga mo'ljallangan bo'limlar formatida "O'zekspomarkaz" MKM ning konferens-zalida tashkil qilinadi. Ularda O'zbekistonda "elektron hukumat" rivoji, moliya sohasida raqamlashtirish, IТ-infratuzilma hamda axborot xavfsizligi mavzulari muhokama qilinadi
19 – 21 sentabr kunlari Xalqaro Elektraloqa Ittifoqi tomonidan Internet of Everything (IoE) yo'nalishida "AKT sohasidagi kompaniyalarda axborot xavfsizligi kompleksi" mavzusidagi hududiy seminar-trening tashkil qilinadi. Seminar asosan faoliyatni tashkil qilishda axborot xavfsizligini ta'minlash, "internet-buyumlar"da kiber xavfsizlik bo'yicha ko'nikmalarni oshirishni ko'zlaydi.
Yuqori darajali aloqa sohasida axborot jamiyatini rivojlantirish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik jamiyatining Ishchi guruh majlisi 21 sentabrda o'tkaziladi. Mazkur yig'ilishda Aloqa sohasidagi hududiy hamdo'stlik tashkilotiga a'zo mamlakatlarning AKT yo'nalishidagi hamkorligi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining jamiyatning iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy, shuningdek madaniy jabhalaridagi o'rni muhokama bosh mavzusiga aylanadi. Aloqa sohasidagi hududiy hamdo'stlik tashkilotiga a'zo davlatlardagi aloqa sohasiga mas'ul organi rahbarining o'rinbosari, ya'ni vazir o'rinbosarlari Yuqori darajali aloqa sohasida axborot jamiyatini rivojlantirish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik jamiyati a'zolari hisoblanishadi.
Internet tarmog'idan foydalanish, dasturiy ta'minot sohasini rivojlantirish, "internet-buyumlar" yo'nalishida loyihalarni amalga oshirish, raqamli iqtisodiyot, "elektron hukumat"ni rivojlantirish bo'yicha vazifalarni ishlab chiqish Yuqori darajali aloqa sohasida axborot jamiyatini rivojlantirish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik jamiyati faoliyatining ustuvor yo'nalishlari hisoblanadi.
Bu yil haftalikni o‘tkazish jarayonidagi muhim yangiliklardan biri -- ko‘rgazmada ishtirok etish uchun stendlarni onlayn buyurtma qilish xizmati bo‘ldi, deyish mumkin. Buning uchun www.ictweek.uz saytidagi interaktiv xarita orqali ma’qul stendni tanlash va oldindan band qilish mumkin.
Haftalik hamkorlari:
Birlashgan Millatlar Tashkilotining "Taraqqiyot dasturi" (UNDP), "Elektron hukumat" tizimini rivojlantirish markazi, "UZINFOCOM" kompyuter va axborot texnologiyalarini rivojlantirish va joriy qilish markazi, Axborot xavfsizligi va jamoat tartibini ta’minlashga ko‘maklashish markazi, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamda Toshkent shahridagi Inha universiteti.

C 18 по 22 сентября состоится ежегодная Неделя информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK Uzbekistan 2017
Это событие традиционно объединит ряд специализированных мероприятий в единый формат.
Новый формат Недели ИКТ, успешно стартовавший в 2015 году, позволяет наиболее эффективно организовать и структурировать все события, сделать их посещение максимально удобным как для участников, так и для посетителей. Главной целью проведения Недели ИКТ, по-прежнему, является достижение практических результатов в развитии рынка информационно-коммуникационных технологий Узбекистана, усиление диалога между экспертами в области ИКТ и развитие конкурентных преимуществ субъектов национального рынка.
Мероприятие пройдет под патронажем Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан. Организаторами ICTWEEK Uzbekistan 2017 является ICTNEWS Conferences.
Официальное открытие Недели ICTWEEK Uzbekistan 2017 будет объявлено на пресс-конференции 18 сентября в здании IBC (Международный бизнес центр).
Открывающим мероприятием ICTWEEK Uzbekistan 2017 станет Саммит по информационно-коммуникационным технологиям ICTSUMMIT 2017, который пройдет в формате пленарного заседания 19 сентября в конференц-зале НВК «УЗЭКСПОЦЕНТРА». Саммит позволит участникам подвести итоги развития IT-сферы текущего года, обсудить стратегические задачи, стоящие перед отраслью. Участниками Саммита станут руководители государственных органов управления, предприятий и организаций сферы связи и информационных технологий, международные эксперты и аналитики, представители международных IТ-компаний.
Важное место в ICTWEEK Uzbekistan 2017 занимает выставка информационно-коммуникационных технологий ICTEXPO-2017, в которой примут участие свыше 100 компаний-экспонентов. Павильон №1 НВК «УЗЭКСПОЦЕНТРА» планирует принять более 30 тысяч посетителей за три дня. Выставка пройдет в Ташкенте (19 – 21 сентября).
Не менее ярким событием, где планируется обсудить результаты и достижения в области местных и глобальных интернет-разработок станет ICTFORUM 2017. Форум будет функционировать в течение двух дней (20–21 сентября) и пройдет в формате блочных конференций, секционных заседаний, мастер-классов и панельных дискуссий. Местом для проведения Форума станет также НВК «УЗЭКСПОЦЕНТР» в конференц-зале.
Работа Форума будет состоять из цикла профилированных мероприятий, в рамках которых пройдут конференции, посвященные eGovernment Uzbekistan и цифровой трансформации в финансовом секторе, а также секционные заседания: «IТ-инфраструктура» и «Информационная безопасность».
В программу Форума ИКТ будут включены различные интерактивные мероприятия для привлечения широкого круга населения и будут направлены на популяризацию и проявление интереса к информационным технологиям.
Формат Недели ИКТ позволяет не только наиболее эффективно организовать и структурировать все события, но также сделать их посещение максимально удобным как для участников, так и для посетителей. Для этого все основные мероприятия пройдут в одном месте.
Параллельно с основными мероприятиями в рамках Недели пройдет целый ряд интересных событий.
Региональный семинар-тренинг МСЭ «Комплексная информационная безопасность в компаниях сектора ИКТ в контексте «Интернета всего» (IoE)» (19-21 сентября).
Цель семинара-тренинга – обучение методам и способам предотвращения и реагирования на инциденты кибербезопасности, повышение уровня знаний специалистов в области «Интернета всего», в частности, в области обеспечения информационной безопасности в компаниях сектора ИКТ, проведение анализа ситуаций в области кибербезопасности, выработка рекомендаций, которые будут направлены на обеспечение комплексной информационной безопасности в компаниях сектора ИКТ.
Заседание рабочей группы Регионального содружества в области связи высокого уровня по развитию информационного общества (РГВУ) (21 сентября).
Цель РГВУ мероприятия — взаимодействие участников РСС в области ИКТ и построения информационного общества, способствующего развитию экономической, социально-политической, культурной сфер жизни общества и повышению качества жизни. Членами РГВУ являются представители администраций связи РСС на уровне заместителей министров.
Приоритетные направления деятельности РГВУ: регулирование использования сети интернет, включая вопросы интернационализации его инфраструктуры, содействие разработке и продвижению программных продуктов, развитие совместных проектов в области «Интернет вещей» и цифровой экономики, выработка общей функциональной платформы стран участников РСС в сфере электронного правительства, содействие созданию в странах участников РСС центров обработки данных и др.
Пройти регистрацию и получить подробную информацию о мероприятиях Недели информационно-коммуникационных технологий ICTWEEK Uzbekistan 2017 вы можете на официальном сайте мероприятия www.ictweek.uz.
Партнеры мероприятия: Программа развития Организации Объединенных Наций (UNDP), Центр развития системы «Электронное правительство», Центр развития и внедрения компьютерных и информационных технологий UZINFOCOM, Центр обеспечения информационной безопасности, Ташкентский Университет информационных технологий, Университет Инха в г. Ташкенте.