Bugun, 3-may kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalari agentligi tomonidan Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi binosida “Elektron hukumatni amalga oshirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar” mavzusida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.
Matbuot anjumanida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda AKT vazirligining Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi rahbar va xodimlari ishtirok etishdi.
Barchamizga maʼlumki, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktyabrdagi PF-6079-son “Raqamli Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi qabul qilindi. Mazkur Strategiya doirasida hududlarni va tarmoqlarni raqamli transformatsiya qilish dasturlari belgilandi.
Bugungi kunda axborot tizimlari va resurslarini rivojlantirish borasida “Elektron hukumat” tizimi foydalanuvchilarini identifikatsiyalashning yagona axborot tizimining yangi talqini ishlab chiqilib, ishga tushirildi (www.id.egov.uz). Eski tizimda roʻyxatdan oʻtgan aktiv foydalanuvchilar maʼlumotlari yangi tizimga avtomatik migratsiya qilindi.Tizimning ishga tushishiga qisqa vaqt boʻlganiga qaramasdan, bugungi kunda uning foydalanuvchilari soni 220 mingtaga ortib, 820 mingtaga yetdi (eski tizimda 600 mingta edi). Hozirgi kunda ushbu tizimga davlat idoralari va tashkilotlarning 60 dan ortiq axborot tizimlari va resurslari integratsiya qilingan.
Hamda, davlat organlarida elektron hukumatning joriy etilgan va joriy etilayotgan axborot tizimlari hisobini yuritish va monitoringini olib borish, shuningdek, loyiha-texnik hujjatlarni koʻrib chiqish jarayonini elektron shaklga oʻtkazish imkoniyatini yaratish maqsadida Elektron hukumatning axborot tizimlari va resurslarining yagona reyestri axborot tizimi ishlab chiqilib ishga tushirildi (www.reestr.uz).
Shuningdek, Elektron hukumatning maʼlumotnomalar va klassifikatorlar registri (www.cs.egov.uz) axborot tizimining yangi talqini ishlab chiqildi va sinov tariqasida ishga tushirildi. Ushbu tizimning asosiy maqsadi – elektron davlat xizmatlarini koʻrsatishda davlat idoralari axborot tizimlarining idoralararo elektron hamkorligi doirasida yagona talablarga muvofiq zamonaviy maʼlumotnomalar va tasniflagichlarni shakllantirish, saqlash, yangilash va taʼminlashdan iborat. Bugungi kunga kelib Registrda 13 ta tashkilot tomonidan 41 ta klassifikator kiritilgan.
Xalqimizga elektron davlat xizmatlaridan masofadan foydalanishni yana-da yengillashtirish maqsadida 2020-yil dekabr oyida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining yangilangan talqini oʻz faoliyatini boshladi. Bunda portalga bir necha yangilik va oʻzgartirishlar kiritildi, jumladan 20 dan ortiq yangi xizmat turlari joriy etildi, elektron toʻlov imkoniyatlari kengaytirildi, portal interfeysi yangilandi hamda statistik maʼlumotlar yana-da aniq va kengroq yoritildi. 2020-yilda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida 50 ta yangi xizmat joriy etilib, bugungi kunda portaldagi jami elektron xizmatlar soni 216 tani tashkil etmoqda.
Shuningdek, Yagona portalning mobil talqini ham ishga tushirilib, bugungi kunda unda 30 dan ortiq davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyati yaratildi.
Fuqarolar va tadbirkorlarga davlat xizmatlarini koʻrsatishda qulayliklar yaratish maqsadida, hududlarda pochta aloqasi boʻlinmalarida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali platformasidan foydalangan holda davlat xizmatlarini taqdim etish yoʻlga qoʻyildi.
Shundan kelib chiqib, olis va chekka hududlardagi 300 dan ortiq pochta aloqa obyektlarida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalidan foydalanilgan holda 17 turdagi davlat xizmatlarini koʻrsatish yoʻlga qoʻyildi.
Davlat statistika qoʻmitasi bilan hamkorlikda Oʻzbekiston Respublikasi Ochiq maʼlumotlar portalining yangi talqini ishlab chiqilmoqda. Ushbu yangilangan portal davlat organlarining axborot tizimlari integratsiyasini nazarda tutadi va maʼlumotlarni oʻz vaqtida yangilashning monitoring tizimini taʼminlaydi. Bugungi kunga qadar portalda 149 ta davlat idoralari tomonidan 11 mingdan ortiq maʼlumotlar toʻplami joylashtirilgan boʻlib, ulardan foydalanishlar soni 7,5 milliondan ortiqdir.
Shuningdek, Davlat organlarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish hamda hududlarning raqamli rivojlanishi holatlarining “diagnostikasi”ni oʻtkazish, muammoli masalalarni aniqlash va agar kerak boʻlsa, bugungi kunda ularni hal qilish yoʻllarini aniqlash maqsadida maxsus baholash metodikalari ishlab chiqildi.
Mazkur metodika doirasida davlat organlarida raqamlashtirish darajasini reytingli baholashni avtomatlashtirilgan tarzda olib borish hamda raqamlashtirish holati yuzasidan dolzarb maʼlumotlarni bir joyda saqlanishiga qaratilgan NIS.UZ idoralararo avtomatlashtirilgan axborot tizimi joriy qilindi.
2020-yil dekabr oyida ushbu metodika asosida baholash jarayoni amalga oshirildi. Baholashda jami 107 ta tashkilot ishtirok etib, shundan 59 tasi davlat va 48 tasi xoʻjalik boshqaruvi organlarini tashkil etdi. Baholash natijasiga koʻra davlat organlari orasida 16 ta (27,1%) tashkilot “yaxshi”, 9 ta (15,3%) tashkilot “qoniqarli”, 34 ta tashkilot (57,6%) “qoniqarsiz” baho olgan. Xoʻjalik organlari orasidan “yaxshi” bahoni 5 ta (10,4%) tashkilot, “qoniqarli” bahoni 12 ta (25%) va “qoniqarsiz” bahoni 31 ta (64,6%) xoʻjalik organi olgan.
Shu bilan birga, mamlakatimiz hududlarida raqamli infratuzilma, raqamli iqtisodiyot va raqamli taʼlim darajasi holati yuzasidan oʻtkazilgan baholashda jami 203 ta tuman va shaharlar ishtirok etdi. Baholash natijasiga koʻra 28 ta (14%) tuman va shaharlar “yaxshi”, 59 ta (29%) tuman va shaharlar “qoniqarli”,116 ta (57%) tuman va shaharlar “qoniqarsiz” bahoga ega boʻlgan.
Hozirgi kunda baholash natijalariga koʻra aniqlangan kamchiliklar yuzasidan mutasaddi tashkilotlar bilan tegishli oʻrganish ishlarini tashkillashtirish hamda ularni bartaraf etish yuzasidan ishlar olib borilmoqda.
Matbuot anjumani doirasida Oʻzbekiston Respublikasida elektron hukumatni rivojlantirishda mavjud dolzarb masalalar, Birlashgan Millatlar Tashkilotining xalqaro indekslar koʻrsatkichlari asosida mamlakatlarning elektron hukumat rivojlanishini baholash metodologiyasi, elektron hukumatni rivojlantirish boʻyicha xalqaro tajriba yuzasidan soʻz yurildi.

Сегодня, 3 мая 2021 года Администрацией Президента Республики Узбекистан и Агентством информации и массовых коммуникаций при Президенте Республики Узбекистан в здании АИМК состоялась пресс-конференция, посвященная проводимой работе в рамках реализации электронного правительства.
В пресс-конференции приняли участие руководители и сотрудники Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также Центра управления проектами электронного правительства.
Как известно, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года была утверждена Стратегия «Цифровой Узбекистан – 2030». В рамках данной Стратегии была утверждена программа по цифровой трансформации регионов и отраслей.
Сегодня в ходе развития информационных систем и ресурсов была запущена новая версия Единой информационной системы идентификации пользователей системы «Электронное правительство» (www.id.egov.uz). Сведения о пользователях в автоматическом режиме были перенесены со старой системы. Несмотря на то, что система была запущена в недавнем времени, в настоящее время количество его пользователей увеличилось еще на 220 тысяч человек, тем самым достигнув 820 тысяч (в старой системе – 600 тысяч). На сегодняшний день к данной системе интегрированы более 60 информационных систем и ресурсов государственных органов и организаций.
С целью ведения учета информационных систем государственных органов, внедренных и внедряемых в систему электронного правительства, а также перевода в электронный формат процессов рассмотрения проектно-технической документации была разработан и запущен Единый реестр информационных систем и информационных ресурсов системы «Электронное правительство» (www.reestr.uz).
Также была разработана новая версия Регистра справочников и классификаторов Электронного правительства (www.cs.egov.uz). Основная цель данной системы — формирование, хранение, обновление и пополнение современных справочников и классификаторов информационных систем государственных органов на основе единых требований в рамках межведомственного электронного сотрудничества. К настоящему времени в Регистре со стороны 13 организаций внесен 41 классификатор.
С целью создания дополнительных удобств для населения при пользовании электронными государственными услугами в декабре 2020 года была запущена новая версия Единого портала интерактивных государственных услуг. В новой версии портала реализован ряд новшеств, в частности, внедрено более 20 видов новых госуслуг, расширены возможности электронных платежей, обновлен портал интерфейса, расширена и конкретизирована статистическая информация. В 2020 года в ЕПИГУ было внедрено 50 новых видов госуслуг, и в настоящее время их общее количество достигло 216.
Также была запущена мобильная версия Единого портала, где в настоящее время оказывается более 30 видов госуслуг.
С целью создания удобств для граждан и предпринимателей при пользовании государственными услугами в региональных почтовых отделениях налажено оказание госуслуг посредством Единого портала интерактивных государственных услуг. К настоящему времени на более чем 300 почтовых объектах налажено оказание 17 видов госуслуг. Также, к концу этого года будут внедрены новые виды госуслуг в систему ЕПИГУ, и таким образом их количество намечается довести до 300.
Следует отметить, что сегодня существует 3 субиндекса рейтинговой оценки. Если рассматривать их более подробно, то по критерию «Электронные услуги» мы располагаемся на 46-м, по критерию «Телекоммуникации» — на 123-м, по критерию «Человеческий капитал» — на 90-м месте. Еще один результат созидания в сфере электронного правительства: по уровню оказания электронных услуг Узбекистан вошел в Топ-50 стран в мире.
Совместно с Государственным комитетом по статистике разрабатывается новая версия Портала открытых данных. В обновленной версии портала будут интегрированы информационные системы государственных органов, и будет создана система мониторинга по своевременному обновлению данных. К настоящему времени на портале со стороны 149 государственных ведомств размещено более 11 тысяч баз данных, количество их применений превысило 7,5 миллиона.
С целью оценки уровня внедрения информационно-коммуникационных технологий в государственных органах, а также «диагностики» состояния уровня цифрового развития регионов, определения проблемных вопросов и способов их решения были разработаны специальные методики оценки.
В рамках данной методики с целью автоматической рейтинговой оценки цифровизации государственных органов и хранения актуальных данных по состоянию их цифровизации была разработана межведомственная автоматизированная информационная система NIS.UZ.
В декабре 2020 года на основе данной методики была проведена оценка, в которой приняли участие 107 организаций — 59 государственных и 48 хозяйственных органов. По результатам оценки среди государственных органов 16 органов (27,1%) получили «хорошую», 9 – «удовлетворительную» (15,3%) и 34 (57,6%) – «неудовлетворительную» оценку. Среди хозяйственных органов 5 организаций (10,4%) получили «хорошую», 12 — «удовлетворительную» (25%) и 31 — «неудовлетворительную» (64,6%) оценку.
Также была проведена цифровая оценка регионов в 203-х районах и городах республики по уровню развития цифровой инфраструктуры, цифровой экономики и цифрового образования. По результатам оценки 28 районов и городов получили «хорошую» (14%), 59 районов и городов — «удовлетворительную» (29%) и 116 районов и городов – «неудовлетворительную» (57%) оценку.
В настоящее время с соответствующими организациями ведется работа по изучению и устранению выявленных недостатков.
В ходе пресс-конференции были обсуждены актуальные вопросы развития электронного правительства в Республике Узбекистан, методология страновой оценки развития электронного правительства на основе международных индексов ООН, международный опыт развития электронного правительства.
Поскольку система «Электронное правительство» уже продемонстрировала свои преимущества на международной арене. Поскольку система «Электронное правительство» уже продемонстрировала свои преимущества на международной арене, одним из проверенных способов по повышению качества жизни в рамках развития информационно-коммуникационных технологий является широкое внедрение данной системы.
По итогам пресс-конференции специалисты ответили на вопросы представителей средств массовой информации.