30 mart kuni Aloqa tarixi muzeyida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish Vazirligi “Respublikamiz hududlarida mobil aloqa tarmoqlarini kengaytirish va mobil qurilmalarni hisobga olish va roʻyxatdan oʻtkazish tizimini joriy etish boʻyicha olib borilayotgan ishlar toʻgʻrisida” matbuot anjumani oʻtkazdi.
Axborot texnologiyalarini joriy etish mamlakatimiz uchun muhim iqtisodiy va ijtimoiy ahamiyat kasb etadi, shuningdek, mamlakatimizning raqobatbardoshlilik darajasiga bevosita taʼsir koʻrsatadi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 22 milliondan ziyod mobil aloqa abonentlari, shuningdek, 16 milliondan koʻproq mobil internet foydalanuvchilari mavjud. Respublikamizdagi mobil aloqa tizimi AKT sohasining barcha yoʻnalishlarini rivojlantirishda ulkan ahamiyatga ega. Aynan shuning uchun matbuot anjumanida hududlarda mobil aloqa tarmoqlarini rivojlantirish, aholiga hamda korporativ mijozlarga koʻrsatiladigan xizmatlar sifatini oshirish va infratuzilmalarini modernizatsiyalash masalalari muhokama etildi.
Tadbir mamlakatimizning barcha mobil aloqa operatorlari ishtirokida oʻtdi. Unda ular oʻz mobil aloqa tarmoqlarini rivojlantirish, taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini oshirish, yangi xizmatlar va texnologiyalarni joriy etish borasidagi taqdimotlarini oʻtkazdilar.
2019 yilda Oʻzbekiston mobil aloqa operatorlari respublikamizning barcha hududlari boʻylab 3000 ta yangi baza stansiyalarini oʻrnatadi.
Matbuot anjumani doirasida respublikamiz uchun yangi boʻlgan xalqaro oʻziga xos identifikatsiya kodlari boʻyicha mobil qurilmalarni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 22 oktyabrdagi 847-sonli “Oʻzbekiston Respublikasida mobil qurilmalarni hisobga olish tizimini tartibga solish chora tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, roʻyxatdan oʻtkazish tizimini joriy etish taqdimoti oʻtkazildi.
Matbuot anjumanida qayd etilganidek, mobil qurilmalarni hisobga olish tizimining joriy etilishi mamlakatimizda 2019 yilning 1 aprelidan boshlanadi.
Oʻzbekiston Respublikasida mobil qurilmalarni roʻyxatga olish tizimining operatori sifatida “Oʻzbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish respublika markazi” Davlat unitar korxonasi belgilangan boʻlib, mazkur korxona negizida mobil qurilmalarni hisobga olish va roʻyxatdan oʻtkazish tizimi oʻrnatildi. Mazkur tizim Oʻzbekiston Respublikasining barcha GSM-operatorlari tarmoqlariga ulangan boʻlib, ular oʻrtasida “onlayn” rejimida oʻzaro maʼulumot almashish imkonini beradi. Shuningdek, mazkur tizim import qilinadigan mobil qurilmalarning registratori vazifasini bajaradi.
1 apreldan boshlab Oʻzbekiston GSM-operatorlari tarmoqlarida foydalaniladigan barcha mobil qurilmalarning avtomatik tarzda roʻyxatga olish amalga oshiriladi.
Qurilmani avtomatik roʻyxatdan oʻtkazganlik uchun haq olinmaydi.
Mahalliy GSM-operatorlar tarmogʻida oʻzining mobil qurilmasidan foydalanayotgan abonentlardan ularga tegishli qurilmani roʻyxatdan oʻtkazish uchun hech qanday harakatlar talab etilmaydi – roʻyxatga olish harakatlari tizim operatori va aloqa operatorlari tomonidan amalga oshiriladi.
Hisobga olish va qurilmani roʻyxatdan oʻtkazish tizimi quyidagilardan foydalanishni cheklashga imkon beradi:
1) kontrafakt qurilmalarni – yaʼni IMEI-kodi qurilmaning haqiqiy modeliga muvofiq kelmaydigan qurilmani,
2) oʻgʻirlanganlik yoki yoʻqotganlik sababidan “qora roʻyxat”ga kirib qolgan qurilmani,
3) bojxona nazoratidan oʻtmagan qurilmalarni.
Telefon sotib olishdan avval qurilma IMEI-kodi maqomini toʻgʻriligini – UZIMEI.UZ tizimining rasmiy saytida tekshirib olish tavsiya etiladi.
Hisobga olish va roʻyhatdan oʻtkazish tizimi, shuningdek, GSMA assotsiatsiyasi bilan axborot almashinuvini oʻrnatishga, qolaversa, oʻgʻirlangan yoki yoʻqolgan abonent qurilmalari roʻyxati almashinuvini yoʻlga qoʻyish imkonini beradi.
Hozirgi paytda GSMA bazasiga 43 mamlakatning 118 ta mobil operatori ulangan. Belgiya, Chili, Kosta-Rika, Kipr, Daniya, Finlyandiya, Fransiya, Germaniya, Gana, Vengriya, Irlandiya, Italiya, Malta, Norvegiya, Portugaliya, JAR, Shvetsiya, Buyuk Britaniya, Venesuela shular jumlasidandir. GSMA bilan axborot almashinuvi boshqa mamlakatlar hududida oʻgʻirlangan yoki yoʻqolgan qurilmalarni ishlatishni cheklash imkonini beradi. Ayni paytda, Oʻzbekiston hududida va aksincha GSMA ga aʼzo kompaniyalar tarmoqlarida Oʻzbekiston Respublikasining “qora roʻyhati”ga kiritilgan qurilmalarni ishlatishning imkoni boʻlmaydi.
Mobil terminallarni hisobga olish nazorati tizimi quyidagilarga imkon beradi:
- Abonent qurilmalaridan foydalanish yoki oʻgʻirlangan qurilmalar bilan bogʻliq jinoyatlarni oldini olish va aniqlash.
- Oʻzbekiston Respublikasiga noqonuniy, kontrabanda yoʻl bilan abonent qurilmalarini olib kelinishini cheklash.
- Xaridorlarga abonent qurilmalarini sotib olish paytida ularning maqomini tekshirishga, xarid qilinayotgan mahsulot sifati va servis xizmati kafolatini taʼminlashga yordam berish.
- Xavfsizlik talabiga javob bermaydigan kontrafakt abonent qurilmalaridan foydalanishni kamaytirish hisobiga fuqarolar sogʻligʻi himoyalash.
- Kontrabanda va kontrafakt abonent qurilmalari noqonuniy aylanmasining pasayishi hisobiga telekommunikatsiya bozorida sogʻlom raqobatni taʼminlash.
Matbuot anjumanida muhokama qilingan masalalar millionlab abonentlar uchun oʻta muhimligi sababli Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish Vazirligi mutaxassislari jurnalistlarga murojaat qilib, aholini mobil aloqa qurilmalarini hisobga olish va roʻyxatdan oʻtkazish tizimining joriy etilayotgani yuzasidan keng xabardor qilishni soʻrashdi.
Oʻz navbatida, Vazirlik 2019 yil mobaynida Oʻzbekiston mobil aloqa abonentlari uchun noqulaylik tugʻilishining oldini olish va aholi xabardorligini oshirish maqsadida keng tushuntirish ishlarini yoʻlga qoʻyadi.

30 марта в Музее истории связи Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций провело пресс-конференцию на тему: «О проводимых работах по расширению сетей мобильной связи в регионах нашей республики и внедрении системы учета и регистрации мобильных устройств».
Внедрение информационных технологий имеет важное экономическое и общественное значение для нашей страны, а также напрямую влияет на уровень конкурентоспособности нашей страны.
Сегодня в нашей стране более 22 миллионов абонентов мобильной связи, а также более 16 миллионов мобильных интернет-пользователей. Мобильная связь нашей республики имеет огромное значение для развития всех направлений сферы ИКТ. Именно поэтому на пресс-конференции обсуждались вопросы развития сетей мобильной связи в регионах, повышения качества предоставляемых услуг населению и корпоративным клиентам, а также модернизация инфраструктуры.
Мероприятие прошло с участием всех операторов мобильной связи нашей страны, которые представили презентации о развитии своих сетей мобильной связи, повышению качества предоставляемых услуг и внедрению новых услуг и технологий.
В 2019 году операторами мобильной связи будет установлено 3000 новых базовых станций по всем регионам республики.
В рамках пресс-конференции состоялась презентация проекта внедрения новой для нашей республики системы регистрации мобильных устройств по международным уникальным идентификационным кодам, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 октября 2018 года № ПКМ-847 «О мерах по упорядочиванию системы учёта мобильных устройств в Республике Узбекистан».
На пресс-конференции отмечалось, что внедрение системы учёта мобильных устройств в нашей стране начинается уже с 1 апреля 2019 года.
Оператором системы учета мобильных устройств в Республике Узбекистан определено Государственное унитарное предприятие «Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана», на базе которого установлена система учета и регистрации мобильных устройств. Данная система подключена к сетям всех операторов связи Республики Узбекистан, и взаимодействуют в режиме «онлайн». Также данная система будет выполнять функции регистратора импортируемых мобильных устройств.
С 1 апреля будет проходить автоматическая регистрация всех мобильных устройств, используемых в сетях GSM-операторов Узбекистана.
За автоматическую регистрацию устройств плата взиматься не будет.
От абонентов, уже использующих свои мобильные устройства в сетях местных GSM-операторов, не потребуется никаких действий для регистрации принадлежащих им устройств – регистрационные действия будут произведены оператором системы и операторами связи.
Система учета и регистрации устройств позволит ограничить использование: 1) контрафактных устройств – т.е. устройств, у которых IMEI-код не соответствует фактической модели устройства, 2) устройств в «черном» списке, попавших в него по причине хищения или потери, 3) устройства, не прошедшие процедуру таможенной очистки.
Перед приобретением рекомендуется проверить статус – корректность IMEI-кода устройства на официальном сайте системы – UZIMEI.UZ.
Система учета и регистрации позволит также установить информационный обмен с ассоциацией GSMA, для получения информации необходимой для регистрации устройств, а также для обмена списками похищенных или утерянных абонентских устройств.
В настоящее время к базе GSMA подключены 118 мобильных операторов из 43 стран, в том числе: Бельгии, Чили, Коста-Рики, Кипра, Дании, Финляндии, Франции, Германии, Ганы, Венгрии, Ирландии, Италии, Мальты, Норвегии, Португалии, ЮАР, Швеции, Великобритании, Венесуэлы. Инфообмен с ассоциацией GSMA позволит ограничить использование устройств, похищенных или утерянных на территории других государств, в Республике Узбекистан, и наоборот – в сетях компаний-членов GSMA будет невозможно использование устройств, внесенных в «черный» список в Республике Узбекистан.
Система контроля учета мобильных терминалов позволит:
- Повысить уровень предупреждения и раскрытия преступлений, связанных с использованием абонентских устройств или в отношении их (хищения).
- Ограничить нелегальный ввоз (контрабанду) в Республику Узбекистан абонентских устройств.
- Предоставить покупателям абонентских устройств возможность проверки их статуса в момент приобретения с целью обеспечения гарантии качества приобретаемого товара и сервисного обслуживания.
- Защитить здоровье граждан за счет сокращения использования контрафактных абонентских устройств, не отвечающих требованиям безопасности.
- Обеспечить добросовестную конкуренцию на телекоммуникационном рынке за счет существенного снижения незаконного оборота контрабандных и контрафактных абонентских устройств.
В связи с высокой важностью вопросов, обсуждаемых на пресс-конференции для миллионов абонентов мобильной связи Узбекистана, специалисты Мининфоком обратились к журналистам с просьбой широко информировать население о внедрении система учёта и регистрации мобильных устройств.
Со своей стороны, Мининфоком развернёт широкую информационную кампанию в течение 2019 года в целях информирования населения и предотвращения неудобства для абонентов мобильной связи Узбекистана.