Bugun Samarqandda "Shaharlar va jamiyatlarda "internet-buyum"larni tatbiq qilish" mavzusida amaliy seminar ish boshladi. Seminar bevosita Xalqaro elektraloqa ittifoqi tashabbausi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamkorligida tashkil etilmoqda.
Tadbirni o‘tkazishdan ko‘zlangan bosh maqsad -- xalqaro miqyosda "aqlli shahar"lar bunyod etilishi bo‘yicha ma’lumot almashish va rivojlanish tendensiyalarini muhokama qilish, bu yo‘nalishdagi tadqiqotlar bilan yaqindan tanishish, shuningdek mavjud muammolarni va rivojlanish istiqbollarini o‘rganishdan iborat.
Seminarning ilk kunida yurtimiz va xorijdan taklif etilgan ekspertlar "Aqlli" mustahkam shaharlarni bunyod etish -- qarashlar, bugungi holat va istiqbol", shuningdek "Mavjud "aqlli shahar"larni bunyod etilishiga oid tajriba" yo‘nalishlarida taqdimotlar qilishdi. Mavzu dolzarb va har kim uchun qiziq bo‘lgani bois, boshlanishidayoq ko‘chadagi ob-havo singari tadbir ham qizidi.
Ma’lumki, bugungi kunda jahon miqyosida shahar va jamiyatlarda ilg‘or axborot-kommunikatsiya texnologiyalariga asoslangan muhit yaratishda "internet-buyumlar"dan keng foydalanilmoqda. BMTning ixtisoslashtirilgan Xalqaro elektraloqa ittifoqi yuqori texnologiyalar sohasida standartlar ishlab chiqish va kommunikatsiyaning yangi usullarini tatbiq qilish, ommalashtirish va rivojlantirishda xalqaro hamkorlikni muvofiqlashtirib boradi.
Seminarda Qirg‘iziston, Xitoy, Koreya, Moldaviya, BAA, Rossiya davlatlaridan axborot texnologiyalari mutaxassislari, Huawei, ITU, KAIST, SC&C, Smart City Lab Moscow, TRA, UNOC kabi yetakchi kommunikatsiya korporatsiyalari ekspertlari ishtirok etmoqdalar.
"Aqlli shahar"larning AKT-arxitekturasi bo‘yicha sohaning yetakchi ekspertlari, ma’ruzachilarni jam qilgan seminar Xalqaro elektraloqa ittifoqining bu yo‘nalishda faoliyat olib boruvchi tadqiqot komissiyasi faoliyatini rivojlantirish va keyingi rejalarni belgilab olishida muhim ahamiyat kasb etadi.
Seminarning ikkinchi kuni yanada qizg‘in o‘tishi kutilmoqda. Kun tartibidan "Aqlli" va mustahkam shaharlarda ishonch va xavfsizlik" hamda "Aqlli" va mustahkam shaharlarda ma’lumotlarni boshqarish va menejment" seksiyalaridan milliy va xorijiy ekspertlarning taqdimotlari o‘rin olgan.

Сегодня в Самарканде начал свою работу семинар-практикум на тему «умные города». Семинар проводится по инициативе Международного союза электросвязи совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Главная цель мероприятия состоит в том, чтобы объединить участников для обмена информацией и обсуждения вопросов, связанных с тенденциями развития «умных» городов, знакомства с проводимыми исследованиями в данной области, а также рассмотрения существующих проблем и имеющихся перспектив.
В первый день, наиболее интересными темами будут «Строительство «умных» устойчивых городов – от взгляда к реальности и будущим перспективам», а также «Изучение уже имеющегося опыта внедрения «умных» устойчивых городов, где модераторами будут специалисты не только нашей республики, но и приглашенные международные эксперты. Так что начало обещает быть «горячим», равно как и погода на улице, недаром день открытия мероприятия ознаменует собой еще и начало лета.
Данное мероприятие посвящено актуальному в наше время направлению-применению интернета вещей в «умных» городах и сообществах. Международный союз электросвязи – специализированное учреждение ООН – деятельность которого напрямую связана с разработкой стандартов в области высоких технологий и расширением международного сотрудничества с целью развития, продвижения и рационального использования различных видов коммуникаций.
В семинаре участвуют эксперты в области ИТ из таких стран как Киргизия, Китай, Корея, Молдавия, ОАЭ, Россия и
из таких ведущих коммуникационных корпораций как Huawei, ITU, KAIST, SC&C, Smart City Lab Moscow, TRA, UNOC.
Отечественные эксперты, спикеры секций представляют собой ведущих специалистов отрасли. Данная встреча на полях Семинара будет способствовать продвижению исследовательской комиссии и определению направления дальнейшей деятельности.
Второй день будет не менее ярким и интересным, поскольку здесь также подготовлены две интересные секции с участием отечественных и международных экспертов.
Первая секция носит название «Доверие и безопасность в «умных» устойчивых городах» и вторая «Управление данными и менеджмент в «умных» устойчивых городах».