O‘zbekiston Respublikasi Axborot kommunikatsiyalari va texnologiyalarini rivojlantirish vazirligida Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashining 2017 yildagi faoliyat yakunlariga bag'ishlangan navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashi tomonidan o'tgan yilda amalga oshirilgan faoliyat yakunlari ko‘rib chiqildi va muhokama qilindi.
Kengash tomonidan radiochastota spektridan foydalanuvchilarning radiochastota polosalarini ajratish, respublika hududida radioqurilmalardan foydalanish imkoniyatini aniqlash, radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarning xalaqitlarsiz ishlashini ta’minlash haqidagi talabnomalari bo‘yicha, radiochastota biriktirishlarini xorijiy, shu jumladan chegaradosh davlatlar bilan muvofiqlashtirish, respublikaning radiochastota biriktirishlarini xalqaro-huquqiy muhofaza qilish, radiochastota spektridan foydalanish sohasida normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, 2019 yilgi Radioaloqa assambleyasi va Butunjahon radioaloqa konferensiyasining ishi, ularda respublika delegatsiyasining ishtiroki yakunlarini ko‘rib chiqish, 2019 yilda o‘tkaziladigan shu anjumanlarga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha o‘rnatilgan tartibda ishlar olib borildi.
Hisobot davrida "O'zbekiston Respublikasida raqamli televideniyega texnik va texnologik o'tish bo'yicha davlat dasturi" asosida 2017 yilda yurtimizning borish qiyin bo'lgan hamda kam sonli aholi istiqomat qiluvchi hududlarda bo'ylab kam quvvatli televizion raqamli uzatkichlar o'rnatishning II bosqichi amalga oshirilgan.
Shuningdek, Davlat dasturi hamda Vazirlar Mahkamasining "Raqamli teleuzatishga o'tish va yer usti analog teleuzatishni to'xtatish bo'yicha chora-tadbirlar to'g'risida"gi qaroriga ko'ra, O'zbekistonda 2018 yilning 15 yanvaridan boshlab analog televizion uzatish tizimi hududlarda bosqichma-bosqich tugatilmoqda.
Yig'ilishda 900/1800 MGs diapazonlaridagi radiochastota polosalarini qayta taqsimlash bo'yicha amalga oshirilgan ishlar muhokama qilindi. Radiochastotalar bo'yicha Respublika kengashi tomonidan mobil aloqa operatorlari tomonidan radiochastota resurslaridan unumli foydalanilishini ta'minlash maqsadida, "900 / 1800 MGs diapazonlarida radiochastota polosalarini qayta taqsimlash to'g'risida"gi qarori qabul qilingan edi.
Mazkur qaror operatorlarga radiochastota spektrlaridan foydalanish bo'yicha teng raqobat sharoitini yaratib berish, LTE texnologiyasini tezkor rivojlantirish uchun ularning radiochastotalardan qulay va samarali foydalanishlarini ta'minlash, mamlakatda mobil aloqa xizmati sifatini oshirishga zamin yaratadi.
Yig‘ilishda radiochastota organlarining hisobot davridagi ishi muhokama qilindi. Muhokamani inobatga olgan holda, shu jumladan radiochastotalarni ajratish va radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan respublika hududida foydalanish uchun jismoniy va yuridik shaxslarning talabnomalarini o‘z vaqtida va sifatli ko‘rib chiqishni ta’minlash bo‘yicha ishlarni axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan maksimal darajada foydalangan holda davom ettirish vazifasi topshirildi.
Yig'ilishda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 19 fevraldagi "O'zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi faoliyatini tashkil qilish to'g'risida"gi qaroridan kelib chiqib, Kengashning 2018 yildagi vazifa hamda faoliyatining asosiy yo‘nalishlarini o‘z ichiga olgan ish rejasi ko‘rib chiqildi va qabul qilindi.
Kengash yig‘ilishida shuningdek respublikaning radiochastota spektridan samarali va oqilona foydalanishga doir boshqa masalalar ko‘rib chiqildi. Yig‘ilish natijalariga ko‘ra tegishli qarorlar qabul qilindi.

Состоялось очередное заседание Республиканского совета по радиочастотам, на котором были подведены и обсуждены итоги его деятельности в 2017 году.
В прошлом году Советом в установленном порядке проводились мероприятия по выделению полос частот по заявкам юридических и физических лиц, по определению возможности использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории республики; обеспечению их беспомеховой работы; по вопросам координации использования радиочастотных присвоений с приграничными и другими государствами; международно-правовой защите радиочастотных присвоений республики; по совершенствованию нормативно-правовой базы использования радиочастотного спектра. Кроме того, была продолжена подготовительная работа к Ассамблее радиосвязи 2019 года и Всемирной конференции радиосвязи 2019 года Международного союза электросвязи.
В отчётном периоде согласно «Государственной программе по техническому
и технологическому переходу на цифровое телевещание в Республике Узбекистан», утверждённой постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-1741 от 17 апреля 2012 года, продолжена работа, связанная с частотным планированием II этапа Госпрограммы по установке маломощных цифровых передатчиков в труднодоступных, малонаселённых пунктах Республики Узбекистан.
С целью завершения указанной Госпрограммы принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №502 от 17 июля 2017г. “О дальнейших мерах по переходу на цифровое телевещание и прекращению наземного аналогового телевещания”. Документом утверждён график поэтапного прекращения наземного аналогового телевещания в Республике Узбекистан. C 15 января 2018 года в республике начато отключение наземного аналогового телевещания.
На заседании также шла речь о решении Совета о перераспределении полос радиочастот в диапазонах 900/1800 МГц между операторами сотовой связи. Оно принято в 2017 году с целью повышения эффективности использования, создания условий равноправного доступа к радиочастотному спектру в республике, полноценного использования возможностей стандартов подвижной сотовой радиосвязи и беспроводной высокоскоростной передачи данных.
В ходе заседания обсуждён также вопрос о работе радиочастотных органов в отчётном периоде. С учётом обсуждения поручено, в том числе, уделять особое внимание соблюдению установленного порядка и сроков рассмотрения заявок физических и юридических лиц на выделение радиочастот и использование радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории республики в соответствии с Законами Республики Узбекистан «О разрешительных процедурах в сфере предпринимательской деятельности», «Об обращениях физических и юридических лиц» с использованием информационно-коммуникационных технологий.
Рассмотрен и утверждён план работы Республиканского совета по радиочастотам на 2018 год, включающий основные направления деятельности Совета с учётом задач и поручений, определённых Постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2018 года «Об организации деятельности Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан» № ПП-3549.
На мероприятии были затронуты и другие вопросы касательно эффективного и рационального использования радиочастотного спектра республики.