2 may kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi O'zbekiston Respublikasi Prezidenti devoni xodimlari bilan hamkorlikda «O'zbektelekom» AKning Toshkent shahar telefon tarmog'iga qarashli «Call center» yagona xizmati xodimlari uchun O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual qabulxonasiga bo'layotgan murojaatlar bilan ishlashga bag'ishlangan seminar tashkil qildi.
Seminarda ta'kidlanganidek, «Call center» xodimlarining asosiy vazifasi -- ariza beruvchilar uchun qulay sharoit yaratish. Jumladan, har bir murojaatni o'z vaqtida hamda savodlilik bilan qabul qilishga e'tibor qaratish lozim. Bugunga qadar Prezident Virtual qabulxonasiga 724 ming murojaat kelib tushgan bo'lsa, 50 foizidan oshig'i «Call center» operatorlari tomonidan yozib yuborilgan.
O'zbekiston Respublikasini rivojlantirish bo'yicha Harakatlar strategiyasida nazarda tutilganidek, tizimli asosda yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlari bilan ishlash bo'yicha Virtual qabulxona faoliyati, shuningdek hududlardagi Xalq qabulxonalarining faoliyati yo'lga qo'yilishi jamiyatimizda "Inson manfaatlari -- barcha narsadan ustun" degan ezgu g'oyaning amalga oshishiga xizmat qilmoqda.
Bugun aholining to'g'ridan-to'g'ri u yoki bu xizmatni ko'rsatuvchi subyektga murojaat qilishi -- mavjud muammo yoki masalaning yanada tezkor hal etilishiga olib keladi. Boisi, yuqori turuvchi organga kelib tushgan murojaatning ijro uchun yana quyiga yo'naltirilishi vaqtni talab qiladi. Bugun quyi tizimdagi tashkilotlar ham fuqaro murojaatiga jiddiy qarashi kerakligini, natijadan qoniqmagan murojaatchi har qanday holatda Virtual qabulxonaga murojaat qilishi mumkinligini yaxshi anglaydi. Qolaversa, murojaatning mazmuniga ko'ra to'g'ri yo'naltirilishi ham muhim masala. Aynan shu maqsadda ham barcha davlat organlari ham o'zlarining virtual qabulxonalarini tashkil qilishmoqda.
Qo'ng'iroqlarni qayta ishlash markazining operatorlari ishtirokida aholining Virtual qabulxonaga yo'llayotgan murojaatlarini qabul qilish sifatini oshirish, aholi murojaatlari bilan yuzaga kelayotgan tushunmovchiliklar va mavjud boshqa masalalar atroflicha muhokama qilindi. Shuningdek, bu yo'nalishda operatorlar yo'l qo'yayotgan kamchilik va xatolar qayd etilib, tegishli tavsiyalar berildi.

2 мая Мининфоком совместно с ответственными сотрудниками Аппарата Президента Республики Узбекистан по работе с обращением граждан провели семинар для сотрудников единой службы «Call center» филиала «ТШТТ» АК «Узбектелеком» по вопросам приема обращений в виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан.
В ходе семинара, в котором приняли участие все операторы, были рассмотрены вопросы, связанные с повышением качества оформления обращений сотрудниками единой службы «Call center» поступающих по телефону. Были даны рекомендации и указано на наиболее частые ошибки и недостатки в данной работе.
На семинаре особо подчеркивалось, что главная задача сотрудников единой службы «Call center» - создание комфортных условий для заявителей. Отмечалось, что ни одно обращение не должно остаться без своевременного, грамотного оформления для дальнейшего рассмотрения. Всего поступило 724 тысячи обращений в виртуальную приемную Президента, из них более 50% посредством звонка в «Call center».
Отмечено, что системная реализация принятой Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан, внедрение качественно новой системы работы с обращениями физических и юридических лиц, а также создание и организация деятельности во всех территориях республики Народных приемных Президента Республики Узбекистан и Виртуальной приемной главы государства обеспечили последовательное и эффективное воплощение в жизнь благородной идеи «Интересы человека – превыше всего». Поэтому заявитель должен быть максимально удовлетворён работой сотрудников по вопросам приема обращений в виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан.
Обращения напрямую к субъекту, который оказывает ту или иную услугу это способ более быстрого реагирования госорганов услуг на возникшие у граждан вопросов или проблем, так как поступившие обращения в вышестоящие инстанции могут занять определённое время для доведения соответствующему госоргану. Кроме того, обращение правильно направленное именно в ту организацию, которая оказывает услугу, будет способствовать эффективному функционированию самих служб, которые работают с обращениями граждан. Именно поэтому почти все госорганы открывают свои виртуальные приемные в сети.
Конечно, если вопросы или проблемы не решаются госорганами, у заявителя всегда имеется возможность обратиться в виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан, которая является самой высшей электронной системой, направленной на решение жизненно важных вопросов и проблем населения.