2-martdan 6-martga qadar Moskva shahrida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi oʻrinbosari O. Umarov boshchiligidagi AKT vazirligi delegatsiyasi Rossiyaning tegishli idora, tashkilot va kompaniyalari bilan bir qator uchrashuvlar oʻtkazdi.
Tashrif doirasida Rossiya klasterlari va texnoparklari assotsiatsiyasi, “Skolkovo” IT-klasteri, yetakchi IT-kompaniyalar hamda Rossiya Federatsiyasi Raqamli taraqqiyot, aloqa va ommaviy kommunikatsiyalar vazirligi bilan istiqbolli hamkorlik va sheriklik munosabatlari oʻrnatildi.
AKT vazirligi va Toshkentlagi IT-Park xodimlari uchun “Skolkovo” Biznes-maktabida oʻquvlar tashkil etish, istiqbolli “startap-loyihalarni” rivojlantirish maqsadida IT-Parkka “Skolkovo”ning venchur hamkorlarini jalb etish borasida kelishuvga erishildi.
Tashrif yakunlariga koʻra, AKT vazirligi va Rossiyaning koʻplab sohaga oid tashkilotlari va kompaniyalari oʻrtasida hamkorlik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yoʻnalishida istiqbolli loyihalarni birgalikda amalga oshirish boʻyicha oʻzaro anglashuv memorandumlari imzolandi.
Rossiya Federatsiyasi Raqamli taraqqiyot, aloqa va ommaviy kommunikatsiyalar vazirligi kelgusida kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish, logistika va pochta aloqasi, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, raqamli kontentni shakllantirish va boshqa koʻplab yoʻnalishlarda oʻzaro manfaatli hamkorlik qilishga tayyor ekanini maʼlum qildi.

В период с 28 февраля по 6 марта текущего года состоялся визит делегации Республики Узбекистан в составе Мининфоком и Мининноваций в Российскую Федерацию.
С 2 по 6 марта в городе Москва делегация Мининфоком во главе с первым заместителем министра по развитию информационных технологий коммуникаций О. Умаровым провели ряд встреч с российскими профильными ведомствами, организациями и компаниями.
В рамках визита установлено перспективное сотрудничество и партнерские отношения с Ассоциацией кластеров и технопарков России, IT-кластером «Сколково», ведущими IT-компаниями, а также с Министерством цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации.
Достигнуты договоренности по организации обучения сотрудников Мининфоком и IT-Парка в городе Ташкенте в Бизнес-школе «Сколково», привлечению венчурных партнеров «Сколково» в IT-Парк для развития перспективных «стартап-проектов».
По итогам визита подписаны меморандумы о взаимопонимании между Мининфоком и многими российскими профильными организациями и компаниями по сотрудничеству и совместной реализации перспективных проектов в области информационно-коммуникационных технологий.
Министерство цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации выразило готовность по дальнейшему взаимовыгодному сотрудничеству по подготовке
и повышению квалификации кадров, развитию логистики и почтовой связи, цифровой экономики, формированию цифрового контента и во многих других направлениях.