Oʻzbеkistonda turizmni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Xalqaro aeroportlarda sayohatchilarni birinchi navbatda, ishonchli aloqa va yuqori tezlikdagi Internet mavjudligi qiziqtirmoqda. “Oʻzbеktеlеkom” AK “OʻzMobayl” filiali tomonidan “Navoiy” Xalqaro aeroportida 3G/4G texnologiyasidan foydalangan holda baza stansiyalarni oʻrnatish va sozlash ishlari yakunlandi.
Xalqaro aeroportning terminali hududida yoʻlovchilar, xodimlar va kutib oluvchilar yuqori sifatli aloqa va yuqori tezlikdagi Internetdan foydalanishlari uchun Qcell (Lamp Site) texnologiyasi boʻyicha qoʻshimcha maxsus qurilmalar oʻrnatildi.
Bu vaqtgacha mazkur viloyat markazi aeroporti hududida UZMOBILE GSM tarmogʻining bunday sifatli qoplamasi mavjud emas edi.
“Oʻzbеktеlеkom” AK “OʻzMobayl” filiali abonentlarning manfaatlarini koʻzlab, rivojlanishda davom etmoqda. Mazkur haftada bir nechta yangi manzilda: Qoraqalpogʻiston Respublikasida (Qoʻngʻirot tumani, Ravshan hududida) va Toshkent viloyati (Oʻrtachirchiq tumani, Qorasuv shaharchasi)da baza stansiyalari oʻrnatildi.
Antenna-machta inshootlari va zamonaviy yangi qurilmalarning ishga tushirilishi bilan hududda aloqa sifati va qoplash zonasi yaxshilanadi hamda barcha standartlarga muvofiqlashtiriladi.

В Узбекистане уделяется особое внимание развитию туристической сферы. Путешественников в первую очередь интересует надежная связь и скоростной интернет в международных аэропортах. Филиал «Узмобайл» АК «Узбектелеком» завершил монтаж базовых станций и наладку оборудования по технологиям 3G/4G в Международном аэропорту г. Навои.
Для того, чтобы пассажиры, сотрудники и встречающие могли пользоваться качественной связью и скоростным интернетом на всей территории терминала международного аэропорта, было дополнительно установлено специальное оборудование по технологии Qcell (Lamp Site).
До этого в зоне аэропорта областного центра такого качественного покрытия сети UZMOBILE GSM не имелось.
Филиал «Узмобайл» АК «Узбектелеком» продолжает своё развитие в интересах абонентов. Еще по нескольким новым адресам на этой неделе были установлены базовые станции: в Республике Каракалпакстан (Кунгиратский район, территори Равшан) и Ташкентской (Среднечирчикский район, г.Карасу) областях.
С вводом в эксплуатацию антенно-мачтовых сооружений и новейшего оборудования, качество связи и зона покрытия на местах улучшатся, и будут соответствовать всем стандартам.