Ўзбекистон ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Азим Исроилович Ахмедхўжаев лавозимидан озод қилинди.
«Kun.uz» манбаси маълумот беришича, эндиликда вазирликни Ўзбекистон президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлигининг собиқ директори Шуҳрат Содиқов бошқаради.
Вазирлик матбуот хизмати хабарига кўра, Азим Ахмедхўжаев энди Лойиҳа бошқаруви миллий агентлигида рақамли иқтисодиётни ривожлантириш бўйича куратор бўлган.
Фото: Азим Ахмедхўжаев
2017-2018 йилларда Инвестициялар бўйича давлат қўмитасини бошқарган Ахмедхўжаев 2018 йилнинг февралида Ўзбекистон ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири лавозимига тайинланганди.
Шуҳрат Содиқов 2010 йилдан Вазирлар Маҳкамасининг ахборот тизимлари ва телекоммуникациялар масалалари бўйича ахборот-таҳлил департаменти мудири бўлиб ишлаган. Ундан аввал — 2008−2010 йилларда эса «Ўзбектелеком» компанияси директори, 2006−2008 йилларда бош директор ўринбосари сифатида фаолият юритган.
Фото: Шуҳрат Содиқов / infocom.uz
У 2017 йил августида Лойиҳа бошқаруви миллий агентлигига раҳбар этиб тайинланган эди.
Эслатиб ўтамиз, 8 август куни «Ўзбектелеком» раҳбари Фарҳод Рўзиев ишдан олинган ва компания тижорий директори этиб тайинланганди. Рўзиевнинг ўрнига 2016—2018 йилларда ҳам шу компанияни бошқарган Шуҳрат Содиқов «Ўзбектелеком» раҳбари этиб тайинланганди.

Министр по развитию ИТ и коммуникаций Узбекистана Азим Ахмедхаджаев освобожден от должности. Новым главой Мининфокома назначен экс-директор НАПУ Шухрат Садиков.
Азим Ахмедхаджаев, с февраля возглавлявший Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, покинул должность, сообщили «Газете.uz» источники в правительстве.
На его место назначен Шухрат Мухамаджанович Садиков, бывший директор Национального агентства проектного управления при президенте Узбекистана (НАПУ).
Фото: Азим Ахмедхаджаев.
Азим Ахмедхаджаев Исраилович возглавил блок по вопросам развития цифровой экономики и блокчейн в НАПУ.
Шухрат Садиков (1969 г. р.) с 2010 года занимал должность заведующего Информационно-аналитическим департаментом по вопросам информационных систем и телекоммуникаций Кабинета Министров. Ранее — в 2008—2010 годах работал генеральным директором компании «Узбектелеком», а в 2006—2008 годах был заместителем гендиректора. Возглавлял НАПУ с августа 2017 года.
Азим Ахмедходжаев (1979 г. р.) — выпускник Ташкентского государственного экономического университета (2002 год). Руководил Государственным комитетом по инвестициям в 2017−2018 годах. С мая 2016 года по март 2017 года был председателем правления банка «Асака». Ранее — с мая 2011 года — работал заместителем председателя правления, затем первым заместителем председателя правления Национального банка внешнеэкономической деятельности Узбекистана. До этого — с января 2009 года — работал председателем правления NBU Invest Group Национального банка внешнеэкономической деятельности. В предыдущие годы работал в Министерстве экономики и Фонде реконструкции и развития Узбекистана.