2018 yilning 6 iyun kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Utembayev Yerik Miltikbayevich bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston tomoni mehmonni mamlakatimizda AKT sohasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar bilan yaqindan tanishtirdi. Sohani taraqqiy ettirish masalasi hukumat rahbariyatining bosh diqqat-e’tiborida ekani ta’kidlandi.
O‘z navbatida, Yerik Utembayev ham Qozog‘iston Respublikasida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida amalga oshirilayotgan ishlar xususida ma’lumot berdi. Jumladan, qo‘shnilarimiz tomonidan «Raqamli Qozog‘iston» dasturi qabul qilingani, uning asosida 2018-2022 yillarda yirik loyihalar amalga oshirilayotgani haqida ma’lumot berildi.
Tomonlar har ikkala davlatning AKT sohasi ma’murlari o‘rtasida o‘rnatilgani ikkitomonlama yaqin sherikchilik istiqboli, O‘zbekiston va Qozog‘iston bu yo‘nalishdagi hamkorlikni rivojlantirishda yuqori salohiyatga ega ekanligi qayd etildi.
Uchrashuv mobaynida axborot texnologiyalarining turli yo‘nalishlarida tajriba almashishni yo‘lga qo‘yish, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishda har ikki davlatning biznes vakillarini jalb qilishga kelishib olindi.

6 июня 2018 года в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Казахстан в Республике Узбекистан Утембаевым Ериком Мылтыкбаевичем.
В ходе встречи узбекская сторона ознакомила дипломата с развитием ИКТ в республике. Отмечалось, что данному вопросу Руководством республики постоянно уделяется особое внимание.
Посол Е.Утембаев рассказал об уделяемом в Республике Казахстан внимании вопросам развития ИКТ. Сообщил, что в Республике Казахстан принята государственная программа «Цифровой Казахстан», которая будет реализована в период 2018-2022 гг.
Стороны с удовлетворением констатировали, что в сфере ИКТ между двумя администрациями связи налажено тесное и взаимовыгодное сотрудничество. Подчеркивалось, что Узбекистан и Казахстан имеют большой потенциал для развития сотрудничества.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по активизации взаимодействия по различным направлениям информационных технологий. Выражена заинтересованность в обоюдном привлечении компаний в проекты по развитию цифровой экономики.