Joriy yilning 7-iyun kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 5 iyundagi “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirish va ularni mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-3775-sonli qarori 11-bandi hamda Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusni amalga oshirish yuzasidan “Innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar” mavzuida ko‘rgazma tashkil etildi.
Ko‘rgazmaning asosiy maqsadi - iqtidorli talabalar tomonidan tayyorlangan innovatsion loyihalar salmog‘ini oshirish va ularni rag‘batlantirishdan iborat.
Yarmarkada talaba va magistrlar, yosh olimlar dasturiy va texnologik, jami 200 ga yaqin ishlanmalarini taqdim etishdi. Bular shunchaki loyiha emas — tayyor, amaliyotda qo‘llash boshlab yuborilgan ishlanmalar hisoblanib, bir qanchasi hozir soha-korxonalarda hamda jamiyatning boshqa sohalarida tadbiq etilayotgan loyihalardir.
Yarmarka doirasida “Eng yaxshi mustaqil ish”, “Eng yaxshi ijodiy yondashuv”, “Eng yaxshi innovatsion g‘oya” va“Innovatsion ta’lim” tanlovlari tashkil etildi. Bundan tashqari, “Kibersport” yo‘nalishi bo‘yicha iqtidorli talabalar jamoalari o‘rtasida musobaqa, “RoboticsLab” MChJ tomonidan talabalar o‘rtasida innovatsion g‘oyalar va ishlanmalar tanlovinng final bosqichi, axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasining “Texnik ko‘maklashish markazi” davlat unitar korxonasi tomonidan “Axborot xavfsizligi” yo‘nalishi bo‘yicha Quest-viktorina, “Marcos Soft” MJCh tomonidan iqtidorli talabalarning loyihalarini qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishida “Dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqarish” yo‘nalishida talabalarning ishlanmalari tanlovi, “IT Park”direktori maslahatchisi Govindasvami Partasarti tomonidan “Startap loyihalarida muvaffaqiyatga erishish” nomli taqdimot tashkil etildi.
Yarmarka yakunida tanlov g‘oliblari diplom va estalik sovg‘lari bilan taqdirlandi. Bundan tashqari, eng yaxshi ishlanmalar egalari iyul oyida Berlinga (Germaniya) malaka oshirish o‘quv-kurslariga yuborilishi rejalashtirilgan.

7 июня этого года в соответствии с 11 пунктом Постановления Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2018 г. «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших образовательных учреждениях и обеспечению их активного участия в осуществляемых в стране широкомасштабных реформах» и реализацией 5 важных инициатив Президента Республики Узбекистан в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий организована ярмарка «Инновационные идеи, технологии и проекты».
Основная цель ярмарки – поощрение и развитие интереса одаренных студентов к подготовке инновационных проектов.
На ярмарке были продемонстрированы около 200 технологических и программных разработок студентов, магистрантов, молодых ученых. Представленные работы не являются проектами, а готовыми разработками, которые уже применяются на практике, в различных отраслях экономики.
В рамках ярмарки были организованы конкурсы «Лучшая самостоятельная работа», «Лучший творческий подход», «Лучшая инновационная идея», «Инновационное образование». Кроме того, состоялись соревнования среди студенческих команд по направлению «Киберспорт», финальный этап конкурса инновационных идей и разработок студентов, организованный ООО «RoboticsLab», квест-викторина по направлению «Информационная безопасность», реализованная ГУП «Центр технического содействия»государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций, конкурс разработок студентов по направлению «Производство программных продуктов» по поддержке проектов одаренных студентов, организованный ООО “Marcos Soft”, презентация советника директора “IT Park” Говиндасвами Партасарти на тему: «Достижение успеха в Стартап-проектах».
В финале ярмарки победители конкурсов были награждены дипломами и памятными подарками. Кроме того, авторы лучших разработок смогут пройти учебные курсы повышения квалификации в городе Берлине (Германия) в июле месяце.