Bugun "ICTWEEK Uzbekistan-2017" axborot-kommunikatsiya haftaligi doirasida Yuqori darajali aloqa sohasida axborot jamiyatini rivojlantirish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik jamiyatining Ishchi guruh majlisi bo'lib o'tdi.
Mazkur yig'ilishda Aloqa sohasidagi hududiy hamdo'stlik tashkilotiga a'zo mamlakatlarning AKT yo'nalishidagi hamkorligi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining jamiyatning iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy, shuningdek madaniy jabhalaridagi o'rni muhokama bosh mavzusiga aylandi.
Aloqa sohasidagi hududiy hamdo'stlik tashkilotiga a'zo davlatlardagi aloqa sohasiga mas'ul organi rahbarining o'rinbosari, ya'ni vazir o'rinbosarlari Yuqori darajali aloqa sohasida axborot jamiyatini rivojlantirish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik jamiyati a'zolari hisoblanishadi.
Internet tarmog'idan foydalanish, dasturiy ta'minot sohasini rivojlantirish, "internet-buyumlar" yo'nalishida loyihalarni amalga oshirish, raqamli iqtisodiyot, "elektron hukumat"ni rivojlantirish bo'yicha vazifalarni ishlab chiqish Yuqori darajali aloqa sohasida axborot jamiyatini rivojlantirish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik jamiyati faoliyatining ustuvor yo'nalishlari hisoblanadi.
Tadbirda IT-loyihalarni amalga oshirish, AKT inftatuzilmasini rivojlantirish modellari va zamonaviy texnologiyalarning amalga oshish konsepsiyalari, xususan Internet of Everything (IoE) yo'nalishini rivojlantirish, salmoqli ma'lumot (big data) hamda "sun'iy idrok" yo'nalishlaridagi izlanishlar, loyihalar amalga oshirishning biznes va jamiyat hayotidagi ahamiyati qayd etildi.

Сегодня в рамках Недели ИКТ «ICTWEEK Uzbekistan-2017» в Ташкенте состоялось заседание Рабочей группы высокого уровня по развитию информационного общества (РГВУ) Регионального содружества в области связи. На нем обсуждались актуальные вопросы дальнейшего развития IT-отрасли и софтверной индустрии, перспективы и возможности системы «электронное правительство» и цифровой экономики.
В мероприятии, организованном Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана и Региональным содружеством в области связи, приняли участие представители соответствующих министерств из Узбекистана, Азербайджана, России и Кыргызстана.
Было отмечено, что международное сотрудничество играет важную роль в интеграции современных телекоммуникационных технологий, на базе которых осуществляется реализация крупных IT-проектов в финансовой и банковской сфере, экономике и промышленности. Созданная в Узбекистане разветвленная информационная инфраструктура обеспечивает стремительное развитие высокотехнологичных отраслей промышленности и эффективное внедрение передовых технических решений. При этом особое внимание уделяется развитию возможностей предоставления качественной высокоскоростной мобильной связи и передачи данных по технологиям стандарта LTE.
На мероприятии было рассказано об опыте реализации IT-проектов, возможностях и особенностях использованных технических решений и оборудования. Участниками заседания отмечалась необходимость выработки общих подходов, моделей и концепций развития современных технологий, в том числе в сфере интернета вещей «IoT», открытых и больших данных, искусственного интеллекта. Отдельное внимание было уделено и концепции цифровой экономики, ее влиянию на малый бизнес и частное предпринимательство.